11 Հունիս 2009 - 16:20 AMT
Հայերն աշխարհի առաջին ազգերից մեկն են, որը ռազմական նպատակներով ձիերի բազմացմամբ է սկսել զբաղվել. ապացույցները գտնվել են Շենգավիթի եւ Նոր Նավեր գյուղի տարածքում (Հայաստան) կատարված հնագիտական պեղումների արդյունքում:
Այդ մասին այսօր` հունիսի 11-ին, մամլո ասուլիսին հայտնել է պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը:
2002-ից կատարվող պեղումների ընթացքում հնագետներին հաջողվել է պեղել յոթ թամբարաններ, որտեղ գտնվել են ձիերի ոսկորներ եւ պատկերներ: Հնագիտական գտածոները թվագրվում են մ.թ.ա 25-20-րդ դարերով, այսինքն այն շրջանով, երբ Հայաստանում արդեն հաստատվել էր պետականությունը:
«Հավաքված տեղեկատվության հիման վրա մենք գտանք ոչ միայն այն բանի ապացույցները, որ հայերը առաջիններից են սկսել զբաղվել ձիաբուծությամբ, այլեւ նրանց շնորհիվ են աշխարհ եկել մի քանի նոր տեսակներ»,- ասել է Հակոբ Սիմոնյանը:
Անցյալ տարիր «Հնագույն քաղաքակրթությունների եւ վաղ պետականության առաջացումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը 31 միլիոն դրամ է հատկացրել; գումարի մեկ երրորդը կծախսվի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պեղումների շարունակման համար:

11 Июнь 2009 - 16:20 AMT
– доказательства найдены в результате археологических раскопок на территории Шенгавита и села Нор Навер (Армения).
Об этом сегодня, 11 июня, в ходе пресс-конференции заявил директор научно-исследовательского центра культурно-исторического наследия Акоб Симонян.
В ходе раскопок, проводимых с 2002 года, археологам удалось раскопать семь гробниц, где были найдены кости и изображения лошадей указывающих на активное культивирование лошадей. Археологические находки датируются 25-20 веками до нашей эры, то есть периодом, когда в Армении уже была установлена государственность.
«На основе собранной информации мы нашли доказательства не только того, что армяне одними из первых начали заниматься коневодством, но и именно благодаря нам было выведено несколько пород», – сказал Акоб Симонян.
В прошлом году в рамках программы «Возникновение древнейших цивилизаций и ранней государственности в Армении» Министерство культуры Армении выделило 31 миллион драмов; треть суммы уйдет на продолжение раскопок на территории Республики Армения.