Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հարազատների կալանավորումներին և հոգևորականների նկատմամբ շարունակական ճնշումներին՝ դրանք համեմատելով 2000-ականների կեսերի բռնատիրական Ուզբեկստանը:
«Կաթողիկոսի հարազատների կալանավորումները, հոգևորականների նկատմամբ օրեցօր ավելացող հալածանքներն ինձ հիշեցրեցին 2000-ականների կեսերի բռնատիրական Ուզբեկստանը: Աաշխատում էի Human Rights Watch-ի գրասենյակում, պաշտպանում էինք խաղաղ մուսուլմաններին, որոնք հալածվում և հետապնդվում էին իշխանությունների կողմից կրոնական հայացքների համար։
Թիրախը հոգևոր առաջնորդն էր, հատկապես նրանք, ովքեր բարձր հեղինակություն էին վայելում, և իշխանությունը վտանգ էր զգում։ Բանտերում էին հայտնվում հոգևոր առաջնորդի հարազատները, ընտանիքի անդամները, անգամ նրան ճանաչողները։ Ես այս երևույթը վերագրում էի հենց այդ երկրի բռնատիրական մշակույթին, բայց պարզվում է՝ սխալվում էի»,–գրել է նա։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբայրը՝ 68-ամյա Գևորգ Ներսիսյանը, և նրա որդին՝ Համբարձում Ներսիսյանը, 1 ամսով կալանավորվել են։ Նրանք ձերբակալվել են Վաղարշապատում՝ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանի բողոքի հիման վրա։ Ըստ նրա՝ Ներսիսյաններն իրենց գործողություններով փորձել են խոչընդոտել իր նախընտրական քարոզարշավը։ Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը այս պնդումը որակել է որպես սուտ մատնություն։
Քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ վարույթի նախաքննության ընթացքում երկու անձի դեմ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որը վերաբերում է քարոզչությանը խոչընդոտելուն կամ դրա կատարումից հրաժարվելուն հարկադրելու գործողություններին։

4 Ноябрь 2025 - 11:07 AMT
Правозащитница Жанна Алексанян на своей странице в Facebook прокомментировала арест родственников Католикоса всех армян Гарегина II и усиливающееся давление на духовенство, сравнив происходящее с репрессиями в Узбекистане начала 2000-х годов.
«Аресты родственников Католикоса и усиливающееся с каждым днём преследование священнослужителей напомнили мне авторитарный Узбекистан 2000-х. Я тогда работала в офисе Human Rights Watch и защищала мирных мусульман, которых власти преследовали за религиозные убеждения.
Целью становились духовные лидеры, особенно уважаемые обществом, так как власть чувствовала в них угрозу. В тюрьмы попадали не только они сами, но и члены их семей, а порой даже просто знакомые. Раньше я думала, что это специфика узбекской диктатуры. Но, оказывается, ошибалась», — написала Алексанян.
Напомним, брат Католикоса — 68-летний Геворг Нерсисян — и его сын Амбарцум Нерсисян были арестованы на один месяц после жалобы Арутюна Мкртчяна, кандидата от партии «Республика», который обвинил их в попытке сорвать его предвыборную кампанию в Вагаршапате. Адвокат Ара Зограбян назвал обвинения ложным доносом.
Следственный комитет Армении сообщил, что в рамках досудебного производства было возбуждено публичное уголовное преследование по статье 211 УК РА, касающейся препятствования агитации или принуждения к отказу от участия в ней.