«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 10-ամյա գործունեության կապակցությամբ նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որն այժմ պահվում է Բաքվի բանտում՝ ապօրինի կալանքի տակ, իր ուղերձն է հղել նախաձեռնության համայնքին կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի միջոցով։
Վարդանյանն իր ուղերձում անդրադարձել է «Ավրորային» իր ակտիվ մասնակցության ավարտին և հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ–ում տեղակայված լինելու դեպքում էլ այն կշարունակի պահպանել իր հայկական արմատները։
«Նախևառաջ՝ շնորհակալ եմ։ Ձեր հավատքը, առատաձեռնությունն ու վստահությունը հնարավոր դարձրին այն, ինչը մի ժամանակ անհնար էր թվում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 10-ամյակի նախօրեին, անձնապես ցանկանում եմ խորին երախտագիտությունս հայտնել բոլոր այն ընկերներին ու բարերարներին, որոնք հավատացին Հայաստանում ծնունդ առած՝ մարդասիրական համաշխարհային նախաձեռնություն սկսելու տեսլականին, վստահեցին ինձ և աջակցեցին իրենց առատաձեռնությամբ: Հենց նրանց նվիրվածությունը վառեց այն կայծը, որն ի վերջո վերածվեց «Ավրորա» շարժման։
Երբ 2014 թվականին մեր ընտանիքն առաջին անգամ ձեռնամուխ եղավ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի կյանքի կոչմանը, մենք այն պատկերացնում էինք որպես ութ տարվա ճանապարհ՝ մինչև 2023 թվականը՝ հուսալով, որ «Ավրորան» կվերածվի միջազգային շարժման՝ ունենալով արմատներ Հայաստանում և երախտագիտության գործուն առաքելություն, որը կշարունակեն ուրիշները։
Համավարակի պատճառով մեր նախանշած ժամկետը երկարաձգվեց մինչև 2024 թվականը, երբ Երևանում բացվեց Ավրորա Մարդիգանյանին և Հայոց ցեղասպանության նահատակներին նվիրված հուշակոթող-քանդակը՝ որպես երախտագիտության և հույսի խորհրդանիշ։ Այս իրադարձությունը դարձավ նաև հանգրվանային՝ ազդարարելով իմ ակտիվ մասնակցության ավարտը։
Ես խորապես շնորհակալ եմ Նուբարին և Վարդանին, ովքեր ի սկզբանե աջակցեցին նախաձեռնությանը որպես համահիմնադիրներ։ Առանձնահատուկ երախտագիտությունս եմ հայտնում Նուբարին և նրա ընտանիքին՝ 2023 թվականից հետո «Ավրորայի» առաջնորդությունը ստանձնելու և այն հաջորդ փուլ տանելու համար։
Հուսով եմ, որ Միացյալ Նահանգներում տեղակայված լինելու դեպքում էլ այն կշարունակի պահպանել իր հայկական արմատները։ Շնորհակալություն եմ հայտնում խորհրդի և ընտրող հանձնաժողովի բոլոր անդամներին` «Ավրորայի» առաքելությանը նվիրված լինելու, քրտնաջան աշխատանքի և հանձնառության, ինչպես նաև՝ այն իսկապես եզակի երևույթ դարձնելու գործում ձեր աջակցության համար։
«Ավրորայի» հիմքում դրված գաղափարը՝ Երախտագիտությունը, մարդկային հիմնարար արժեք է։ Մեկնաբանելով Սբ Ֆրանցիսկոսի մտքերը՝ կցանկանայի ընդգծել, որ «երախտագիտությունն է ծնում ամենաիսկական ցնծությունը»։ Եվ իսկապես, գործուն երախտագիտությունը, կամ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»-ը առողջ ու կարեկից ցանկացած համայնքի առանցքում է։
Գտնվելով այստեղ՝ Բաքվում, ես ավելի քան երբևէ ոգեշնչված եմ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներով և «Ավրորայի» ավելի լայն համայնքով՝ մարդկանցով, որոնք առանց ճանաչման կամ ուշադրության արժանանալու ձգտման ծառայում են ուրիշներին։
Հենց այս անխոնջ ջանքերն են մարմնավորում «Ավրորայի» ոգին։ Դուք իսկական հերոսներ եք, և «Ավրորայի» հիմնադիրները մշտապես հույս են փայփայել, որ շատերը կհետևեն ձեր օրինակին:
Նախաձեռնության 10-ամյակի կապակցությամբ «Ավրորային» մաղթում եմ շարունակական հաջողություններ՝ խորը հավատով, որ երախտագիտությունը կշարունակվի արտահայտվել գործով»«–ասվում է ուղերձում։
Հայտնի գործարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը շինծու գործերով գտնվում է Բաքվի բանտում 2023–ի աշնանից ի վեր, երբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով հայաթափվեց Արցախը։

5 Ноябрь 2025 - 07:09 AMT
По случаю 10-летия гуманитарной инициативы «Аврора» ее соучредитель Рубен Варданян, который в настоящее время находится в бакинской тюрьме под незаконным арестом, передал обращение к сообществу инициативы через свою супругу Веронику Зонобенд.
Варданян в своем послании отметил завершение своего активного участия в «Авроре» и выразил надежду, что даже при размещении в Соединенных Штатах проект продолжит сохранять свои армянские корни.
«Прежде всего, спасибо. Ваша вера, щедрость и доверие сделали возможным то, что когда-то казалось невозможным.
В преддверии 10-летия гуманитарной инициативы «Аврора» я лично хочу выразить искреннюю благодарность всем друзьям и меценатам, которые поверили в идею создания глобальной гуманитарной инициативы, зародившейся в Армении, доверились мне и поддержали нас своей щедростью. Именно их преданность зажгла ту искру, которая со временем превратилась в движение «Аврора».
Когда в 2014 году наша семья впервые приступила к реализации гуманитарной инициативы «Аврора» и одноименной гуманитарной премии, мы представляли себе восьмилетний путь — до 2023 года — в надежде, что «Аврора» станет международным движением с корнями в Армении и живой миссией благодарности, которую продолжат другие.
Из-за пандемии наш запланированный срок был продлен до 2024 года, когда в Ереване был открыт памятник Авроре Мардиганян и жертвам Геноцида армян как символ благодарности и надежды. Это событие стало также рубежом, обозначившим завершение моего активного участия.
Я глубоко благодарен Нубару и Вартану, которые с самого начала поддержали инициативу как соучредители. Особую признательность выражаю Нубару и его семье за то, что они с 2023 года взяли на себя руководство «Авророй» и повели ее в следующую фазу развития.
Я надеюсь, что даже при размещении в Соединенных Штатах «Аврора» сохранит свои армянские корни.
Благодарю всех членов совета и отборочной комиссии за вашу преданность миссии «Авроры», самоотверженный труд и стремление сделать эту инициативу по-настоящему уникальной.
Идея, лежащая в основе «Авроры» — это благодарность, фундаментальная человеческая ценность. Вдохновившись мыслями Святого Франциска, хочу подчеркнуть: «благодарность порождает подлинную радость». И действительно, деятельная благодарность — или «благодарность в действии» — лежит в основе любого здорового и сострадательного сообщества.
Находясь здесь, в Баку, я как никогда ранее вдохновлен лауреатами премии «Аврора» и широкой сетью сообщества — людьми, которые служат другим, не стремясь к признанию или вниманию.
Именно их неустанные усилия воплощают дух «Авроры». Вы — настоящие герои, и основатели инициативы всегда надеялись, что многие последуют вашему примеру.
По случаю 10-летия инициативы я желаю «Авроре» дальнейших успехов, искренне веря в то, что благодарность продолжит проявляться через дела», — говорится в послании.
Известный предприниматель и филантроп Рубен Варданян находится в бакинской тюрьме с осени 2023 года по сфабрикованным обвинениям, после того как в результате агрессии Азербайджана был депортирован армянский народ из Арцаха.