5 Նոյեմբեր 2025 - 07:46 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է ընդդիմադիրների քննադատություններին, կապված այն դժգոհության հետ, որ առաջացրել է Վրաստանում ՀՀ իշխող ուժը ներկայացնող պատգամավորների միանալը «Եվրանեսթի» ԽՎ բանաձևին։
Նա պարզաբանել է, որ կողմ են քվեարկել բանաձևին որպես ամբողջություն, քանի որ այն աջակցություն էր հայտնում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին։
«Պարոն Արթուր Խաչատրյան, Դուք պետք է հանդարտվեք։ Պարոն Գառնիկ Դանիելյանն էլ պետք է հանդարտվի։ Եթե չի ստացվում հանդարտվել, բացեք քվեարկությունները և նայեք, թե ինչպես են տիկին Աննա Գրիգորյանը և տիկին Էլինար Վարդանյանը կողմ քվեարկել Վրաստանում «ակադեմիայի ձայները լռեցնելու» մասին առաջարկին, և թե ինչպես եք Դուք կողմ քվեարկել Վրաստանում կալանքի տակ գտնվող անձանց Սախարովի մրցանակ շնորհելու մասին առաջարկին, ու նորից փորձեք հանդարտվել։
Կառավարող ուժի պատգամավորներս կողմ ենք քվեարկել բանաձևին որպես ամբողջություն, քանի որ այն աջակցություն էր հայտնում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հիման վրա ապաշրջափակման շուրջ վերահաստատված համաձայնությանը, TRIPP նախագծին, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը, պահանջում՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրս բերում և Ադրբեջանում պահվող հայ անձանց հարցի հասցեագրում։
Իսկ դուք՝ բոլոր ընդդիմադիր պատգամավորներդ այս բանաձևի քվեարկությանը չեք մասնակցել՝ ի հեճուկս այս կարևորագույն դրույթների։ Իսկ որ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի մասին ձեր առաջարկությունը անցներ, էլի՞ չէիք մասնակցելու բանաձևի որպես ամբողջության քվեարկությանը։ Ձեր այս առաջարկի տապալման մասին էլ եք սուտ տարածել։
Կառավարող ուժի պատգամավորներս, եթե մտադրություն ունենայինք համոզել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին ձեր առաջարկին կողմ չքվեարկել, դա կանեինք նախապես։ Ինչպես երևում է ուղիղ եթերից, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները իրենք ընդմիջում խնդրեցին՝ հարցը իրենց մեջ քննարկելու համար, իսկ մենք՝ կառավարող ուժի պատգամավորներս մնացինք մեր տեղերում նստած։ Եվ կրկին՝ պարոն Գառնիկ Դանիելյանին էլ ասեք, որ հանդարտվի»,–գրել է Կարապետյանը։
«Եվրանեսթի» ԽՎ բանաձևին հայ պատգամավորների միանալը դժգոհություն է առաջացրել Վրաստանում։ Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Նինո Ցիլոսանին, անդրադառնալով Վրաստանի կառավարության ոչ լեգիտիմության մասին «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած բանաձևին, նշել է, որ, աջակցելով բանաձևին, հայ պատգամավորներն «անվստահություն են հայտնում իրենց վարչապետին»:
Հոկտեմբերի 31-ին «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովը հրապարակել է բանաձև, որտեղ անդրադարձ է կատարվել Վրաստանում տիրող իրավիճակին, որտեղ խոսվում է երկրում ժողովրդավարության անկման մասին։

5 Ноябрь 2025 - 08:18 AMT
Депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Мария Карапетян прокомментировала критику оппозиции, связанную с тем, что поддержка резолюции Парламентской ассамблеи ЕВРОНЕСТ вызвала недовольство в Грузии.
На своей странице в Facebook она пояснила, что депутаты правящей силы проголосовали за резолюцию в целом, так как она выражала поддержку предварительно подписанному 8 августа в Вашингтоне мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном.
«Господин Артур Хачатрян, вам стоит успокоиться. Господину Гарнику Даниеляну тоже. Если это сложно, откройте результаты голосования и посмотрите, как госпожа Анна Григорян и госпожа Элинар Варданян голосовали за предложение «заглушить академические голоса» в Грузии, а вы — за предложение наградить находящихся под арестом лиц в Грузии премией Сахарова. После этого снова попробуйте успокоиться.
Мы, депутаты правящей силы, проголосовали за резолюцию целиком, потому что она поддерживала согласованный 8 августа в Вашингтоне мирный договор между Арменией и Азербайджаном, подтверждала принцип территориальной целостности и суверенитета, проект TRIPP, продолжение процесса делимитации, требовала вывода азербайджанских войск с территории Армении и поднимала вопрос армянских граждан, удерживаемых в Азербайджане.
А вы, все оппозиционные депутаты, не приняли участия в голосовании по резолюции, игнорируя эти важнейшие положения. А если бы прошло ваше предложение о возвращении в Нагорный Карабах, вы бы всё равно не участвовали в голосовании за резолюцию в целом? И вы ещё распространяете ложь о провале этой поправки.
Если бы мы хотели убедить депутатов Европарламента голосовать против вашей поправки, мы сделали бы это заранее. Как видно в прямом эфире, именно депутаты Европарламента сами попросили перерыв для обсуждения, а мы, депутаты правящей силы, остались на своих местах. И ещё раз, передайте господину Гарнику Даниеляну, чтобы он успокоился», — написала она.
Поддержка армянскими депутатами резолюции ЕВРОНЕСТ вызвала недовольство в Грузии. Вице-спикер парламента Грузии Нино Цилосани, комментируя принятие резолюции, в которой говорится о «нелегитимности» грузинского правительства, заявила, что таким образом армянские депутаты выражают недоверие собственному премьеру. В резолюции от 31 октября также упоминается ухудшение состояния демократии в Грузии.