ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը հանդես է եկել զգուշացմամբ քաղաքացիների՝ ֆինանսական խաբեություններից պաշտպանելու նպատակով։
ՆԳՆ ոստիկանությունը զգուշացնում է. չվստահել, երբ զանգահարում և ներկայանում են ԱԱԾ, Կենտրոնական կամ որևէ այլ բանկի աշխատակից և տարբեր պատրվակներով պահանջում են բանկային հաշիվներից հանել գումարը և իրենց կողմից տրմադրած հաշվեհամարում լիցքավորել այն (Ձեզանից կարող են պահանջել կրիպտոակտիվային ծառայություն մատուցող բանկոմատներից QR կոդը նկարել և ուղարկել իրենց)։
«Դրանով դուք Ձեր ֆինանասական միջոցները տրամադրում եք հանցագործներին:
Ֆինանսական այս զեղծարարությունը կանխելու նպատակով Քրեական ոստիկանության Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունը ակտիվ համագործակցություն է հաստատել կրիպտոտերմինալային ծառայություն մատուցող SKYLABS ընկերության հետ, որի արդյունքում հիշյալ տերմինալներով իրականացված զեղծարարությունները ամբողջովին կկանխվեն, իսկ մուտքագրված գումարը հանցագործները չեն կարողանա տնօրինել:

Министерство внутренних дел Армении распространило предупреждение с целью защитить граждан от финансовых махинаций.
По информации полиции, участились случаи телефонных звонков от лиц, выдающих себя за сотрудников Службы национальной безопасности (СНБ), Центрального банка или других финансовых структур. Под разными предлогами они убеждают граждан снять деньги со своих банковских счетов и пополнить счета, указанные злоумышленниками. Иногда мошенники просят отправить QR-коды, полученные через крипто-банкоматы.
«Таким образом вы передаете свои финансовые средства преступникам», — говорится в сообщении.
С целью пресечения подобных преступных схем Управление по борьбе с киберпреступлениями уголовной полиции наладило активное сотрудничество с компанией SKYLABS, предоставляющей услуги криптотерминалов. В результате все попытки мошенничества через данные терминалы будут полностью блокированы, и преступники не смогут распоряжаться средствами.