5 Նոյեմբեր 2025 - 09:10 AMT
Քննչական կոմիտեն պետությանը պատճառված վնասի վերականգման պլան չունի։ Այդ մասին հայտարարել է ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանը ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական և ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանի դիտարկմանը։
«Տնտեսվարողների նկատմամբ հարուցված գործերը հիմնականում վերաբերում են 10 միլիոն դրամից ավելի խախտում արձանագրելու հետ։ Տնտեսվարողները նշում են, որ հաճախ գումարի չափը միտումնավոր է ուռճացվում, որպեսզի իրենց գործերը ՊԵԿ–ը փոխանցի քննչական կոմիտե ու գործ հարուցվի, որից հետո առգրավում են նաև նրանց գույքը»,– նշել է Վարդանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ի պատասխան՝ Պողոսյանը հավաստիացրել է, որ երբ ՊԵԿ-ից ստանում են լիարժեք հաղորդում որևէ տնտեսվարողի կողմից հարկային պարտավորություններից միտումնավոր խուսափելու վերաբերյալ, այդ հաղորդումը հիմնված է լինում որոշակի փաստական հիմքերի վրա, այդ թվում՝ ՊԵԿ-ի կողմից տրամադրված նախնական հաշվարկի, որի արդյունքում էլ նախաձեռնվում են քրեական վարույթներ։
«Դրանից հետո միայն մենք սկսում ենք քննչական գործողություններ կատարել, որի մեջ մտնում է նաև գույքի առգրավումը։ Դրան հաջորդում են մեր ստուգումները, որի արդյունքում որոշում ենք անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու հարցը։ Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ նախնական հաշվարկի հիման վրա մենք վարույթներ չենք նախաձեռնել։ Վնասների վերականգնման պլան` որպես այդպիսին, ՔԿ–ում գոյություն չունի, դրանք ուղղակի ընթացիկ գործեր են»,– հայտարարել է Պողոսյանը։
Պողոսյանը հավելել է, որ իրենց գործելաոճում արտասովոր ոչինչ չկա, և կոմիտեն գործերը կազմակերպել է այնպես, որպեսզի որքան հնարավոր է չխաթարի տնտեսվարողների գործունեությունը։
Վարդանյանը նշել է, որ շատ տնտեսվարողներ դժգոհել են քննիչների վերաբերմունքից՝ ընդգծելով, որ իրենց հետ վարվում են այնպես, ինչպես հանցագործների հետ։
Արթուր Պողոսյանը խոստացել է իշխող խմբակցության ներկայացուցչի ասածները նկատի ունենալ։
Պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը, ներկայացնելով «Հայաստան» խմբակցության դիրքորոշումը, անդրադարձել է նույն հարցին։
«Խնդիրը սյուռ է. ՊԵԿ–ը գցում է ՔԿ–ի վրա, ՔԿ–ն ՊԵԿ–ի։ ՊԵԿ–ի հետ այս նույն քննարկումն ունեցել ենք, ու նա անմեղ դեմքով ասում է մենք ի՞նչ մեղավոր ենք, ՔԿ–ն է մեղավոր։ Հարկայինի աշխատողները շատ կուլտուրական ներխուժում են տնտեսվարողների գործունեության վայր, առաջարկում են X գումարի հարկ վճարել, հակառակ դեպքում սպառնում են` ձեզնով կզբաղվեն քննիչները։ Քննիչներն իրենց հերթին տնտեսվարողին առաջարկում են X գումարի չափով վճարում անել ինչ–որ հաշվեհամարի, որը հետո կա՛մ կվերադարձվի, կա՛մ ոչ։ Եթե տնտեսվարողները մերժեն քննիչներին, սպառնում է կալանավորում կա՛մ տվյալ անձին, կա՛մ այդ բիզնեսի ղեկավարին»,– ընդգծել է պատգամավորը։

Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян заявил, что структура не располагает чётким планом по возмещению ущерба, причинённого государству. Об этом он сообщил в ходе совместного заседания постоянных комиссий Национального собрания по государственно-правовым и финансово-бюджетным вопросам, отвечая на замечание депутата от фракции «Гражданский договор» Цовинар Варданян.
Варданян указала, что многие предприниматели жалуются на необоснованное завышение суммы нарушений свыше 10 миллионов драмов, что позволяет Комитету по госдоходам передавать дело в Следственный комитет, после чего происходит изъятие имущества.
Погосян пояснил, что возбуждение дел происходит только после получения полной информации от КГД, основанной на конкретных фактах, включая предварительные расчёты. Лишь после этого СК начинает следственные действия, включая арест имущества.
«После этого проводятся наши проверки, по результатам которых принимается решение о возбуждении уголовного преследования. Есть множество случаев, когда на основании предварительных расчётов мы дела не возбуждаем. Плана по возмещению ущерба как такового у нас нет — это текущие дела», — заявил Погосян.
Он добавил, что в их действиях нет ничего необычного и что работа организована так, чтобы минимально мешать бизнесу.
Варданян также отметила, что бизнесмены жалуются на то, что следователи обращаются с ними как с преступниками.
Погосян пообещал учесть её замечания.
Депутат от фракции «Армения» Агнеса Хамоян также высказалась по этому поводу:
«Проблема абсурдная: Комитет по доходам сваливает вину на СК, а СК — на Комитет. На встрече с КГД они с невинным лицом говорят — мы не виноваты, виноват СК. Налоговики культурно заходят на территорию бизнеса, предлагают заплатить определённую сумму налогов, а если отказываются — угрожают, что вами займутся следователи. Те, в свою очередь, предлагают перевести сумму на неизвестный счёт и обещают, что, может быть, потом вернут. Если откажетесь — грозят арестом вас или руководителя бизнеса», — подчеркнула она.