5 Նոյեմբեր 2025 - 13:39 AMT
Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզաների ազատականացման գործընթացը բաց և շարունակական է ու կտևի այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ կլինի ծրագրի լիարժեք իրագործման և բարեփոխումների նպատակների իրականացման համար։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխները մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այն կտևի այնքան, ինչքան անհրաժեշտ է, որպեսզի բարեփոխումների նպատակները հասնեն իրենց հանգրվանին։ Ինչպես նախարարը (խմբ. նկատի ունի ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանին) նշեց, Հայաստանում մեծ բարեփոխումներ են իրականացվելու տարբեր ոլորտներում, և դրանք պետք է նպաստեն գործողությունների ծրագրի հաջող իրականացմանը», – նշել է Լուխները, գրում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ թե՛ ԵՄ-ն, թե՛ հայկական կողմը հանձնառու են, որ գործընթացը ընթանա ոչ միայն արագ, այլև որակով։
Ըստ Լուխների՝ հաջորդ քայլը հայկական կողմինն է. պետք է ներկայացվի պաշտոնական արձագանք ԵՄ-ի փոխանցած գործողությունների ծրագրին, որից հետո ԵՄ-ն Հայաստան կուղարկի փորձագիտական խմբեր՝ գնահատման աշխատանքների համար։
«Մեր մասնագիտական խմբերը կմեկնեն Հայաստան՝ տարբեր բլոկերով ուսումնասիրելու իրավիճակը և կազմելու առաջընթացի զեկույցներ։ Ծրագիրը բաղկացած է երկու փուլից․ առաջինը վերաբերում է օրենսդրական փոփոխություններին և իրավական ակտերի ընդունմանը, իսկ երկրորդը՝ դրանց գործնական կիրառմանը», – ընդգծել է նա։
Լուխները նաև նշել է, որ արդեն իսկ նկատվում են Հայաստանի կողմից իրականացված զգալի ու արդյունավետ քայլեր՝ մասնավորապես կենսաչափական անձնագրերի համակարգի ներդրման ուղղությամբ, ինչը Եվրամիության կողմից գնահատվել է որպես դրական զարգացում։
«Քանի որ Հայաստանի իշխանությունները արդյունավետ և արագ են աշխատել կենսաչափական անձնագրերի համակարգի ներդրման ուղղությամբ, մենք արդեն կարող ենք ակնկալել դրա գործարկումը հաջորդ տարվա սկզբին։ Մյուս բաղադրիչները վերաբերում են օրենսդրական մակարդակին և լինելու են ընթացիկ գործընթացներ, որոնց իրականացմանը մենք հանձնառու ենք տալ շարունակական ընթացք», – եզրափակել է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան։

Процесс либерализации виз между Арменией и Европейским союзом открыт и будет продолжаться столько, сколько потребуется для реализации дорожной карты и достижения целей реформ. Об этом заявил заместитель генерального директора по вопросам миграции и внутренних дел Европейской комиссии Йоханнес Лухнер на пресс-конференции, сообщает «Арменпресс».
«Этот процесс займет столько времени, сколько необходимо для достижения целей реформ. Как отметила министр (имеется в виду министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян), в Армении планируются масштабные реформы в различных секторах, и они должны способствовать успешному выполнению действий, предусмотренных дорожной картой», — сказал Лухнер.
По его словам, как ЕС, так и армянская сторона настроены не только на оперативность, но и на качественное исполнение.
Следующий шаг, по словам Лухнера, должен сделать Ереван — официально представить ответ на переданную дорожную карту. После этого в Армению прибудут экспертные группы ЕС для оценки хода реформ.
«Наши экспертные группы приедут в Армению для изучения ситуации по различным направлениям и составления отчетов о прогрессе. Программа состоит из двух этапов: первый — это законодательные изменения и принятие правовых актов, второй — их практическое применение», — подчеркнул он.
Лухнер также отметил уже предпринятые Арменией эффективные шаги, особенно внедрение системы биометрических паспортов, что было положительно оценено ЕС.
«Так как армянские власти оперативно и эффективно внедрили систему биометрических паспортов, мы ожидаем её полноценного запуска уже в начале следующего года. Остальные компоненты касаются законодательства и будут реализовываться поэтапно. Мы готовы сопровождать этот процесс», — заявил представитель Еврокомиссии.
В рамках диалога по визовой либерализации Йоханнес Лухнер передал Арпине Саргсян официальный план действий. Документ включает реформы, которые Армения должна провести в сферах безопасности, контроля границ, прав человека и других направлениях.