Ներքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է ԵՄ-ի հետ վիզային ազատականացման ծրագրի հակիրճ նկարագրությունը, որն արդեն փոխանցվել է հայկական կողմին։
Ծրագրում ներառված է 74 հենանիշ, որոնք դասակարգվել են չորս հիմնական ուղղությամբ՝ փաստաթղթերի ապահովվածություն՝ ներառյալ կենսաչափական համակարգերը, սահմանների և միգրացիոն հոսքերի համապարփակ կառավարում ու ապաստանի տրամադրում, հասարակական կարգի ու անվտանգության պահպանում՝ ընդգրկելով պայքարը կազմակերպված հանցավորության, թրաֆիքինգի, թմրանյութերի անօրինական շրջանառության և կոռուպցիայի դեմ, ինչպես նաև արտաքին հարաբերություններ և մարդու հիմնարար իրավունքներ։
Գնահատման գործընթացը նախատեսված է իրականացնել երկփուլ ձևաչափով՝ նախ՝ իրավական ու քաղաքական հենքի ձևավորում, այնուհետև՝ դրանց կիրառման և իրականացման գնահատում։
Գործողությունների ծրագրում առաջնահերթ ճանաչված և հատուկ ընդգծված են հետևյալ ուղղությունները՝
1․ Փաստաթղթերի ապահովության ամուր էկոհամակարգի ձևավորում, որն ընդգրկում է նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումը և անձի նույնականացման մեխանիզմների բարելավումը,
2․ ՀՀ քաղաքացիության իրավական դաշտի վերանայում։
3. Սահմանների համապարփակ կառավարման շրջանակում առանձնացված են հետևյալ բաղադրիչները՝ սահմանային ստուգման ու վերահսկողության մեթոդների կատարելագործում, տվյալների փոխանակման և գերատեսչական համագործակցության ամրապնդում, ռիսկերի վերլուծության ու վերհանման նոր մեթոդների ներդրում,
4․ սահմանապահ ծառայողների մասնագիտական կարողությունների զարգացում։
Վերադարձի ու վերաինտեգրման համակարգերը ենթարկվելու են ամրապնդման՝
1․ հետընդունման ու վերաինտեգրման գործընթացների կատարելագործում,
2․ երրորդ պետությունների անկանոն կարգավիճակով քաղաքացիների վերադարձման արդյունավետ համակարգերի ներդրում։
Ներքին անվտանգության ոլորտում նախատեսվում է՝
1․ հանցագործությունների կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ռազմավարության հաստատում ու իրականացում,
2․ իրավապահ մարմինների աշխատանքային արդյունավետության բարձրացում։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը համարվում է առանցքային ուղղություն, ներառելով՝
1․ հակակոռուպցիոն ռազմավարության արդյունավետ կիրառման մեխանիզմներ,
2․ կանխարգելիչ ու քննչական գործիքների ընդլայնում։
Հակախտրականության օրենսդրության կատարելագործումը նախատեսվում է՝ հավասարության ապահովման նպատակով։
Անձնական տվյալների պաշտպանության համակարգը համապատասխանեցվելու է ԵՄ նորմերին։
Նախատեսվում է խորացնել տեղեկատվական փոխանակումը և համագործակցությունը ԵՄ կառույցների՝ այդ թվում՝ Եվրոպոլի (Europol) և ԵՄ սահմանային ու առափնյա պահպանության գործակալության (Frontex) հետ։
Հանրային իրազեկման բաղադրիչը ներառում է՝
1․ հանրությանը տրամադրել ճշգրիտ տեղեկատվություն վիզաների ազատականացման գործընթացի, պարտավորությունների և սահմանափակումների մասին,
2․ կանխել ապատեղեկատվության տարածումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջնահերթություններն են՝
1․ փախստականների ու ապաստան հայցողների իրավունքների երաշխավորում,
2․ խոցելի խմբերի պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործում։
Եթե գործընթացը ստանա դրական եզրակացություն, ապա ՀՀ քաղաքացիները կստանան առանց վիզայի ԵՄ երկիր այցելելու հնարավորություն։ Այս ռեժիմը թույլ է տալու Շենգենյան գոտի մուտք գործել կենսաչափական անձնագրով կարճատև այցերի նպատակով՝ տարվա ընթացքում առավելագույնը 90 օր՝ 180 օրվա ընթացքում։ Այս դրույթը կկարգավորի C տեսակի կարճաժամկետ Շենգեն վիզայի շրջանակում գտնվելու իրավունքը։
ԵՄ և Հայաստանի միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունը մեկնարկել է 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին։ Այդ նպատակով 2025 թվականին Հայաստան են ժամանել ԵՄ փորձագետների երկու առաքելություններ։ Նրանց զեկույցների հիման վրա Եվրոպական հանձնաժողովը կազմել է գործողությունների ծրագիր, որը ներկայացվել է ԵՄ անդամ պետություններին հաստատման։ Վերջնական փաստաթուղթը, հաշվի առնելով անդամ պետությունների դիտարկումները, արդեն ուղարկվել է հայկական կողմին։ ՀՀ Ներքին գործերի նախարարությունն իրականացրել է ծրագրի համակարգումը՝ համապատասխան պետական կառույցների ներգրավմամբ։
2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին, երբ Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխներն այցելել է Հայաստան, հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցվել է ՀՀ–ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը։

Министерство внутренних дел Армении опубликовало краткое описание плана по либерализации виз с Европейским союзом, который уже передан армянской стороне. Документ содержит 74 ориентира, сгруппированных в четыре направления: обеспечение безопасности документов (включая биометрические системы), комплексное управление границами и миграционными потоками, обеспечение общественного порядка и безопасности (включая борьбу с организованной преступностью, торговлей людьми, наркотиками и коррупцией), а также внешние связи и защита прав человека.
Процесс оценки будет проходить в два этапа: сначала анализ правовой и политической базы, затем – оценка их реализации.
К приоритетным направлениям относятся:
- Создание устойчивой системы безопасности документов, включая выдачу нового поколения биометрических паспортов и совершенствование механизмов идентификации личности.
- Пересмотр законодательства о гражданстве Республики Армения.
В рамках комплексного управления границами выделены:
- Совершенствование методов пограничного контроля.
- Усиление обмена данными и межведомственного сотрудничества.
- Внедрение новых методов анализа и выявления рисков.
- Повышение профессионального потенциала пограничной службы.
Системы возврата и реинтеграции будут усилены за счёт:
- Оптимизации процедур возвращения и реинтеграции.
- Внедрения эффективных механизмов возврата граждан третьих стран с нерегулярным статусом.
В области внутренней безопасности предусмотрено:
- Принятие и реализация стратегии по предотвращению и борьбе с преступностью.
- Повышение эффективности работы правоохранительных органов.
Борьба с коррупцией определена как ключевое направление, включая:
- Эффективное применение антикоррупционной стратегии.
- Расширение профилактических и следственных инструментов.
Предусмотрено совершенствование законодательства по недопущению дискриминации для обеспечения равенства, а также приведение системы защиты персональных данных в соответствие с нормами ЕС.
Планируется углубить информационный обмен и сотрудничество с институтами ЕС, включая Европол и агентство по охране границ Frontex.
Компонент информирования общественности включает:
- Предоставление точной информации о процессе либерализации виз, обязательствах и ограничениях.
- Предотвращение распространения дезинформации.
В области защиты прав человека приоритетными являются:
- Гарантии прав беженцев и просителей убежища.
- Совершенствование механизмов защиты уязвимых групп.
В случае положительной оценки, граждане Армении получат возможность безвизового въезда в страны ЕС. Этот режим позволит посещать страны Шенгенской зоны по биометрическому паспорту в течение не более 90 дней в 180-дневный период. Он регулирует право пребывания в рамках краткосрочной визы категории C.
Диалог между ЕС и Арменией по вопросу либерализации виз начался 9 сентября 2024 года. В 2025 году в Армению прибыли две миссии экспертов ЕС. На основе их отчетов Европейская комиссия разработала план действий, который был представлен на утверждение государствам-членам ЕС. С учетом их замечаний окончательный документ уже передан армянской стороне. Министерство внутренних дел Армении координировало процесс с участием профильных государственных структур. 5 ноября 2025 года заместитель генерального директора по миграции и внутренним делам Европейской комиссии Йоханнес Лухнер во время визита в Армению официально передал план действий по либерализации виз между ЕС и РА.