7 Նոյեմբեր 2025 - 14:48 AMT
Անցնող 11 ամիսների ընթացքում մահվան 20-րդ դեպքն էր գրանցվել քրեակատարողական հիմնարկում։ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կալանավոր է ինքնասպան եղել։ Տեղեկությունը հաստատեl 1 Քրեակատարողական ծառայություն հասարակայնության և լրատվության վարչության պետ Նոնա Նավիկյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նոյեմբերի 7-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողը շրջայց կատարելիս մասնաշենքի խցերից մեկի դիտանցքից նկատել է երկհարկանի մահճակալից կոշիկի քուղով կախված կալանավորված անձին (ծնված 1969թ.): Քրեակատարողական հիմնարկ հրավիրված շտապօգնության բժիշկների կողմից արձանագրվել է կալանավորված անձի կենսաբանական մահը: ՀՀ ՔԿ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն»,- նշել է Նավիկյանը։
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի հիմքով՝ «ինքնասպանության հասցնելը, որը կատարվել է ձերբակալված, կալանավորված կամ քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող անձի կամ զինծառայողի նկատմամբ»։
«Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։ Կատարվում է նախաքննություն»,- ասել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
Ըստ տվյալների՝ տարվա ընթացքում ՔԿՀ-ներում արձանագրված 20 մահվան դեպքերից 8–ը ինքնասպանություն է եղել։

В исправительном учреждении «Нубарашен» совершил самоубийство заключенный. Информацию подтвердила начальник управления по связям с общественностью и СМИ уголовно-исполнительной службы Нона Навикян, сообщает «Factor.am ».
«7 ноября около 04:30 сотрудник учреждения во время обхода заметил через смотровое окно камеры заключенного 1969 года рождения, повесившегося на шнурке от обуви с верхнего яруса кровати. Врачи скорой помощи, вызванные на место, констатировали биологическую смерть. В Следственном отделе по административным районам Эребуни и Нубарашен возбуждено уголовное производство, назначена судебно‑медицинская экспертиза», — сообщила Навикян.
В Следственном комитете уточнили, что уголовное дело возбуждено по пункту 6 части 2 статьи 162 Уголовного кодекса — «доведение до самоубийства лица, находящегося под стражей, отбывающего наказание или проходящего военную службу».
«Назначена судебно‑медицинская экспертиза тела. Проводится предварительное расследование», — отметила пресс‑секретарь СК Кима Авдалян.
По данным ведомства, с начала года в тюрьмах Армении зарегистрировано 20 случаев смерти, из которых восемь — самоубийства.