Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ պատրաստ է վերջին տարիներին ձեռք բերած սպառազինությունն ու տեխնիկան ցուցադրել ոչ միայն քաղաքական ուժերին, այլև ՀՀ քաղաքացիներին։
Նա հորդորել է 50 հոգանոց խմբեր կազմել և ընտրել պատասխանատուի, նման միջոցառմանը մասնակցելու համար։
«Մտածեցի՝ մեր քաղաքացիները կնեղվեն, որ ՏՊԼ–ին, ՔՌ–ին և ՍՍ–ին առաջարկում եմ ցույց տալ վերջին տարիներին մեր ձեռք բերած սպառազինությունը և տեխնիկան, ինժեներական նորարարությունները, իսկ քաղաքացիներին չեմ առաջարկում։
Համաձայն եմ, արդար չի։
Հետևաբար՝ ՀՀ քաղաքացիների ցանկացած 50 հոգանոց խմբի (խմբերի), ով կհամաձայնվի կոնֆիդենցիալության պայմանների պահպանմանը, պատրաստ ենք ցույց տալ վերջին տարիներին մեր ձեռք բերած սպառազինությունը և տեխնիկան, ներկայացնել ինժեներական նորարարությունները։
Ի՞նչ է պետք անել նման ձևաչափով ցուցադրությանը մասնակցելու համար․
1․ Կազմել մասնակցել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների ցուցակ՝ անձնագրային տվյալներով և ուղարկել [email protected] էլ․ փոստի հասցեին։
2․ Նշել խմբի պատասխանատուին, ով կապի մեջ կլինի կազմակերպչական հարցերի ճշգրտման համար։
3․ Ցուցադրության օրը նշանակվելու է Կառավարության ներկայացուցչի կողմից։
Ցուցադրությունը կկազմակերպվի պատշաճ ցուցակի ձևավորումից և նշված էլ․ փոստի հասցեով ուղարկելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նախորդ գրառման մեջ Փաշինյանը նույնն առաջարկել էր ՀՀ նախկին նախագահներին։
«Լավ, բանավեճի չեք գալիս, չեք գալիս։ Եկեք տանեմ ցույց տամ բանակի վերջին տարիների սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերումները, կատարված ինժեներական աշխատանքները, զինվորների աշխատավարձերը։
Մենակ էն ամենապինդ դիմակներից կհագնեք, որ չանեքդ հանկարծ չընկնի»,–գրել է նա։
Արձագանքելով ՀՀ երրրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցին՝ մեկ այլ գրառման մեջ վարչապետը գրել է․ «ՍՍ–ն փորձել է տպավորություն ստեղծել, թե 2018–2020 թվականների ընթացքում մենք բանակը կազմաքանդել ենք, դրա համար էլ եղել է այն, ինչ եղել է»։
Ընթերցեա նաև․ Սարգսյանը խոսել է 44-օրյայի պատճառների մասին, Փաշինյանը՝ խոստացել հրապարակել բանակցային փաստաթղթերը

Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что готов продемонстрировать вооружения и технику, закупленные в последние годы, не только политическим силам, но и гражданам Армении.
Он предложил формировать группы по 50 человек и назначить ответственного для участия в таких мероприятиях.
«Подумал, что наши граждане могут обидеться, если я предлагаю показать новейшее вооружение и технические достижения ЛТП, КР и СС, а им — нет.
Согласен, это несправедливо.
Поэтому — любые группы из 50 граждан Республики Армения, готовых соблюдать условия конфиденциальности, могут ознакомиться с приобретёнными за последние годы вооружениями и техникой, а также инженерными новинками.
Что нужно сделать:
- Составить список граждан, желающих участвовать, с паспортными данными, и отправить его на адрес [email protected].
- Указать ответственного за группу для организационных вопросов.
- Дата показа будет назначена представителем правительства.
Показ будет организован в течение месяца после корректного оформления списка и отправки на указанный адрес», — говорится в публикации.
В предыдущем посте Пашинян сделал аналогичное предложение бывшим президентам Армении.
«На дебаты не идёте? Хорошо. Тогда поехали — покажу вам достижения последних лет в вооружении, технике, инженерных работах и зарплатах солдат.
Только наденьте самые крепкие маски, чтобы ваша “честь” случайно не свалилась», — добавил он.
В другой публикации, комментируя интервью экс-президента Сержа Саргсяна, Пашинян написал: «С.С. пытался создать впечатление, будто в 2018–2020 годах мы развалили армию, и поэтому случилось то, что случилось».