8 Նոյեմբեր 2025 - 08:00 AMT
«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը հաստատել է Մերձավանում լարված իրավիճակի, առաջիկա օրերին բնակիչների կողմից սպասվող բողոքի ցույցի մասին տեղեկությունը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Լարվածությունը համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը չբացահայտելու հետևանք է, մարդիկ պահանջում են սպանության ամբողջական բացահայտում: Դրա ամբողջական և հետևողական կոծկումը բերում է նման հետևանքի»,- ասել է Թանդիլյանը։
Ախտոյանների՝ Մերձավան հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ լուրերի ու դրանով պայմանավորված Մերձավանում իրավիճակի սրման մասին Թանդիլյանը տեղեկություններ չուներ:
«Միանգամայն պարզ է, որ սպանություն կատարած անձը միայնակ չի գործել, ունեցել է սատարողներ, խրախուսողներ, երաշխավորներ, ինչո՞ւ չէ՝ կազմակերպիչներ: Բազմաթիվ հարցեր կան չբացահայտված: Սա է, որ քաղաքացիներին հանգիստ չի թողնում Փարաքարում որովհետև նման ոճրագորոծությունը անհետևանք չի կարող մնալ»,–ասել է նա։
Սեպտեմբերի 23-ին սպանվել է Փարաքար համայնքի ղեկավար Վոլոդյա Գրիգորյանը։ Նրա սպանությանը աջակցելու մեղադրանքով կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Փարաքար համայնքի նախկին ՔՊ-ական ղեկավար Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին: Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանությունից հետո Ախտոյանները հեռացել էին Մերձավանից, գյուղացիները նրանց վտարելու պահանջով ստորագրահավաք էին նախաձեռնել։
Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանությանը Մերձավանում նախորդել էր մեկ սպանություն. փետրվարին Մհեր Ախտոյանի տան հարևանությամբ գտնվող գրասենյակի մոտ էր խմբակային ծեծկռտուք տեղի ունեցել, սպանվել էր վերջինիս հորաքրոջ որդին՝ Գրիգոր Ախտոյանը՝ Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով կալանավորված Նարեկ Օհանյանի եղբայրը:
Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունը փետրվարին տեղի ունեցած այս սպանության շարունակությունն է։ Հասարակության, հատկապես մերձավանցիների շրջանում այս վարկածը միանշանակ չի ընդունվում։

8 Ноябрь 2025 - 09:39 AMT
Председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян подтвердила информацию о напряжённой ситуации в Мердзаване и предстоящих акциях протеста со стороны местных жителей, сообщает Aysor.am.
«Напряжённость — следствие нераскрытого убийства главы общины Володи Григоряна. Люди требуют полной ясности. Его сокрытие и игнорирование привело к сегодняшней ситуации», — заявила Тандилян.
Она отметила, что ей ничего не известно о слухах по поводу возможного возвращения Ахтоянов в Мердзаван и о том, усиливает ли это напряжение.
«Совершенно очевидно, что убийца действовал не один. Были те, кто поддерживал, поощрял, обеспечивал, а может, даже организовывал. Множество вопросов остаются без ответа. Именно это тревожит жителей Паракара. Такое преступление не может остаться без последствий», — добавила она.
23 сентября был убит глава общины Паракар Володя Григорян. По обвинению в пособничестве арестован Нарек Оганян — двоюродный брат бывшего главы Паракара от правящей партии Гражданский договор Мхера Ахтояна. После убийства семья Ахтоянов покинула Мердзаван, а сельчане начали сбор подписей с требованием их изгнания.
До этого, в феврале, рядом с офисом семьи Ахтоянов произошла групповая драка, в которой был убит двоюродный брат Мгера Ахтояна — Григор Ахтоян, брат арестованного Нарека Оганяна. По официальной версии, убийство Григоряна стало продолжением этого конфликта. Однако многие в Мердзаване эту версию не принимают.