ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն «Իմնեմնիմի» փոդքասթի ժամանակ հայտարարել է, որ 2018–ին իր հրաժարականից առաջ որևէ երկրի ղեկավարի չի զանգահարել, սակայն հրաժարականից հետո 3 անգամ հեռախոսազանգ է ստացել ՌԴ նախագահից։
«Ամսի 17-ին վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ Ռուսաստանի նախագահը զանգահարեց, շնորհավորեց: Մինչև հրաժարականս որևէ նշանակալի անձի հետ հեռախոսազրույց չեմ ունեցել»,- ասել է նա։
Հրաժարականից հետո Վլադիմիր Պուտինից ստացած երեք հեռախոսազանգերի բովանդակության մասին նա չի ցանկացել խոսել։
«Բովանդակության մասին հիմա ձեռնպահ կմնամ խոսել, բայց կգա ժամանակը, որ բովանդակության մասին էլ կխոսեմ»,-ասել է նա։
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակները մի հատված են հրապարակել Սերժ Սարգսյանի 2023 թվականի ելույթից՝ «Քաղաքացիական կրթության դպրոցում» հանդիպման ընթացքում, որտեղ ՀՀ երրորդ նախագահը, ի պատասխան Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովայի հարցի, անդրադարձել է 2018-ի իրադարձությունների համատեքստում Ռուսաստանի դիրքորոշմանը, գրում է Aysor.am-ը։
«Համարում եմ, որ Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնացել մեզ պաշտպանելուց։ Թե ինչո՞ւ. դա տարբեր պատճառներ կարող է ունենալ՝ հաշվի առնելով, օրինակ, Ուկրաինայի փորձը, երբ փորձեցին պաշտպանել Մայդանի ժամանակ, բայց չստացվեց։ Տարբեր պատճառներ կարող են լինել։
Ես երբեք չեմ խուսափել և միշտ ասել եմ ու շարունակելու եմ ասել՝ ես Ղարաբաղով եկել եմ, Ղարաբաղով էլ կգնամ։ Ինձ համար իշխանությունն ավելի կարևոր չէ, քան մեր ազգային շահերը»,–ասել է նա։
Վերադառնալով Ռուսաստանի վարքագծին՝ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ժամանակահատվածում Մոսկվան ցուցաբերել է որոշակի անտարբերություն։
«Եվ քանի որ ՌԴ մի փոքր անտարբեր էր, ապա ռուսական ազդեցության կառույցները հիմնականում եկել էին հրապարակ, և մեր հարցին՝ դուք ի՞նչ ունեք հրապարակում, նրանք ասում էին՝ մեր նպատակն է, որ այս շարժումը չվերածվի հակառուսական շարժման։ Իսկ արևմտյան կառույցները դա ընկալել են որպես ռուսների կողմից կազմակերպվող օպերացիա, և իրենք են ակտիվացվել՝ շահելով այդ պայքարը»,–ասել է երրորդ նախագահը։
Ըստ Սարգսյանի, ՌԴ դիրքորոշման պատճառներից մեկն այն էր, որ նրանք վստահ էին՝ իշխանությունը կանցնի Կարեն Կարապետյանին։
«Հարց կարող է առաջանալ՝ ինչու՞ էր ՌԴ ձեռնպահ մնում. որովհետև նրանք համարում էին, որ բոլոր պարագաներում, նույնիսկ ժողովրդական ընդվզման պարագայում, եթե ես թողնեմ պաշտոնը, ապա այդ պաշտոնին լինելու է ռուսամետ գործիչ՝ ի դեմս վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, և դա մեծ ողբերգություն չէ։ Ողբերգություն կլինի, եթե Հայաստանում հակառուսական մեծ տրամադրություններ առաջանան»,-ասել է Սարգսյանը։

Третий президент Армении Серж Саргсян в подкасте «Имнемними» сообщил, что после своей отставки в 2018 году он трижды получил звонки от президента России Владимира Путина, однако отказался раскрыть детали бесед.
«17 апреля Путин позвонил, чтобы поздравить с избранием премьером. До отставки у меня не было телефонных разговоров с какими-либо значимыми фигурами», — сказал Саргсян.
О звонках после отставки он добавил: «О содержании сейчас говорить не буду, но придёт время — расскажу».
Авторы подкаста также представили фрагмент выступления Саргсяна в «Школе гражданского образования» в 2023 году, где он, отвечая на вопрос эксперта по Азербайджану Анжелы Элибеговой, прокомментировал позицию России в 2018 году.
«Я считаю, что Россия воздержалась от вмешательства. Почему? Причин может быть много. Например, негативный опыт Украины, где попытка вмешательства во время Майдана не сработала», — объяснил Саргсян.
«Я всегда говорил и продолжаю говорить: я пришёл к власти через Карабах и уйду через Карабах. Для меня власть не важнее национальных интересов», — отметил он.
Комментируя поведение России, он сказал, что в тот период Москва проявила определённую равнодушие.
«И поскольку Россия была немного равнодушна, пророссийские структуры начали появляться на площади. На вопрос — что вы тут делаете — они отвечали: “наша цель — чтобы движение не стало антироссийским”. А западные структуры восприняли это как операцию, организованную Россией, и активизировались, выиграв эту борьбу», — сказал третий президент.
По его словам, одной из причин такой позиции Москвы было убеждение, что власть перейдёт к Карену Карапетяну.
«Может возникнуть вопрос — почему Россия оставалась в стороне? Потому что они считали, что даже при народном бунте, если я уйду, власть перейдёт к пророссийскому деятелю — Карену Карапетяну, и это не станет трагедией. Трагедией, по их мнению, было бы усиление антироссийских настроений в Армении», — подчеркнул Саргсян.