10 Նոյեմբեր 2025 - 11:11 AMT
Ucom-ի աշխատակիցները նոյեմբերի 7-ին կրկին միացել էին Արևորդի ՀԿ-ին և վերջինիս գործընկեր Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC)՝ այս անգամ մասնակցելով Ուրցաձորի էկո-կրթական կենտրոնում կազմակերպված ծառատունկին։
Այս ծառատունկը տարվա սկզբից Ucom-ի աջակցությամբ սկսված և մինչև տարեվերջ շարունակվող բնապահպանական նախաձեռնության մաս է, որի նպատակն է Հայաստանում տնկել մոտ 10,000 ծառ՝ աջակցելով բնության վերականգնմանը։
Ucom-ի աշխատակիցներն այցելել են նաև տնկիների աճեցման համար նախատեսված ջերմատներ, վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոն, ծանոթացել են անտառապահների աշխատանքին և Ucom-ի աջակցությամբ տեղադրված տեսահսկողության համակարգին, որը կիրառվում է կենդանիների ու բնական տարածքների պահպանության համար։
«Լինելով կանաչ արժեքներին հավատարիմ ընկերություն՝ Ucom-ը կարևորում է իր մասնակցությունը բնության պահպանությանն ուղղված նախագծերին։ Մեզ համար բնապահպանությունը միայն աջակցություն կամ միջոցառում չէ, այլ վերաբերմունք է և գիտակցված ընտրություն։ Երբ մարդն իր ձեռքով ծառ է տնկում, ձևավորվում է իրական կապ բնության հետ և պատասխանատվություն՝ միջավայրի հանդեպ։ Մենք շարունակելու ենք այնպիսի ծրագրերին աջակցություն ցուցաբերել, որոնք նպաստում են Հայաստանի բնության պահպանությանը և էկոհամակարգերի վերականգնմանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ մեր այս նախաձեռնությունը համատեղում է բնության վերականգնման գործնական աշխատանքը՝ ծառատունկը, մեր էկո-կրթական առաքելության հետ։ Ucom-ի աշխատակիցների ներգրավվածությունը, նրանց այցելությունը ջերմատներ և Փրկարար կենտրոն, ցույց է տալիս, որ մենք կառուցում ենք գիտակցված մշակույթ, որտեղ կորպորատիվ պատասխանատվությունը ուղղակիորեն կապվում է բնապահպանության համար կոնկրետ գործողությունների հետ։ Մենք շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին՝ Հայաստանի վայրի բնության համար ունեցած այս համակարգային ներդրման համար»,- ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Անտառապատման աշխատանքները կարևոր դեր ունեն բնության պահպանության համար՝ դրանք օգնում են պահպանել վտանգված ծառատեսակները, նպաստում են էկոհամակարգերի վերականգնմանը, մեղմում են կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը և կանխում հողերի անապատացումը։

Сотрудники компании Ucom 7 ноября вновь присоединились к организации «Ареворди» и её партнёру — Фонду сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC), приняв участие в очередной акции по посадке деревьев, которая на этот раз прошла на эко – образовательной базе в Урцадзоре.
Данная акция проводится в рамках природоохранной программы, реализуемой при поддержке компании Ucom. Проект стартовал в начале текущего года и продлится до его завершения. Его цель — высадка порядка 10 000 деревьев на территории Армении, что поможет восстановлению природных ландшафтов и экосистем.
Сотрудники компании Ucom также посетили теплицы, где выращиваются саженцы, Центр спасения диких животных, ознакомились с работой лесных рейнджеров, а также с установленной при поддержке Ucom системой видеонаблюдения, которая применяется для охраны животных и природных территорий.
«Будучи компанией, верной зелёным ценностям, Ucom придаёт большое значение участию в проектах, направленных на защиту природы. Для нас природоохранная деятельность — это не просто помощь или отдельное мероприятие, а отношение и осознанный выбор. Когда человек собственными руками сажает дерево, формируется подлинная связь с природой и ответственность за окружающую среду. Мы и дальше будем поддерживать инициативы, способствующие сохранению природы Армении и восстановлению экосистем», — отметил Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Наша инициатива совместно с Ucom объединяет практическую работу по восстановлению природы — посадку деревьев — с нашей эко-образовательной миссией. Вовлечённость сотрудников Ucom, их визит в теплицы и Центр спасения показывают, что мы формируем осознанную культуру, где корпоративная ответственность напрямую связана с реальными действиями ради природы. Мы благодарим наших партнёров за этот системный вклад в сохранение дикой природы Армении», — сказал директор Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC) Рубен Хачатрян.
Работы по лесовосстановлению играют важную роль в сохранении природы: они помогают защищать редкие и исчезающие виды деревьев, способствуют восстановлению экосистем, смягчают последствия изменения климата и предотвращают опустынивание земель.