Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն ու Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը ուղեկցել են Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխներին՝ ՄՔԾ ենթակայությամբ գործող «Հատուկ կացարան» ՊՈԱԿ այցելության ընթացքում։Նա շրջել է տարածքում, զրուցել ապաստան հայցողների հետ, հետաքրքրվել նրանց ծագման հիմնական երկրներով, կեցության պայմաններով և հայցերի քննության ընթացակարգերով։
Դավթյանը ներկայացրել է ընթացիկ կացարանի պայմանները, կարիքներն ու առկա խնդիրները՝ նշելով, որ գործող 22 սենյակներում ներկայումս տեղավորվել է մոտ 60 ապաստան հայցողներ, մինչդեռ կարիքը զգալիորեն մեծ է։
Այնուհետև հյուրին ներկայացվել է Աբովյան քաղաքի նորակառույց կացարանը, որը շուտով կհանձնվի շահագործման։ Նշվել է, որ շինարարությունն իրականացվել է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի աջակցությամբ՝ Գերմանիայի, Դանիայի և Նիդերլանդների կառավարությունների ֆինանսավորմամբ։
Շրջայցի ընթացքում ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ապաստանի հայցերի տարեկան միջին ցուցանիշները՝ նշելով, որ եթե նախորդ տարիներին դրանք կազմել են միջինում 200-250, ապա վերջին տարիներին հասել են 800-900-ի։ Նա նաև անդրադարձել է ապաստանի և փախստականության ոլորտը կարգավորող օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին։
ԵՄ պատվիրակության անդամներն այցելել են ընտանեկան և ստանդարտ սենյակներ, ծանոթացել ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակի աջակցությամբ ձեռք բերված կահավորանքին։ Նշվել է, որ նոր կացարանը հնարավորություն կտա միաժամանակ տեղավորել մինչև 120 անձ։
Յոհաննես Լուխների գլխավորած պատվիրակության Հայաստան այցի շրջանակում կայացել են նաև հանդիպումներ, որոնց մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը, ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Տաթև Անտոնյանը, ինչպես նաև ԱԳՆ ու ՆԳՆ ներկայացուցիչներ։
Հանդիպումների ընթացքում մանրամասն քննարկվել են վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը և դրա կատարման հենանիշները։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն իր խոսքում անդրադարձել է ներքին անվտանգության համակարգերի բարելավմանը վերաբերող դրույթներին՝ ընդգծելով հանցավորության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ռազմավարության ընդունման ու իրականացման, իրավապահ համակարգի արդյունավետության բարձրացման, հանրային իրազեկման ընդլայնման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացմանը վերաբերող հարցեր։
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը ներկայացրել է փաստաթղթերի անվտանգության համալիր էկոհամակարգի ստեղծման գործընթացը, ՀՀ քաղաքացիության օրենսդրության վերանայման ուղղությունները, ինչպես նաև վերադարձի և վերաինտեգրման համակարգերի ամրապնդման քայլերը։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հակախտրականության օրենսդրության հզորացման և կիրառման, անձնական տվյալների պաշտպանության համակարգը ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցնելու, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացման հարցերին։
ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Տաթև Անտոնյանը ներկայացրել է սահմանների համալիր (ինտեգրված) կառավարման, սահմանային ստուգումների և հսկողության կատարելագործման, ինչպես նաև տվյալների փոխանակման ու փոխգործակցության ամրապնդման հարցեր։

Заместитель министра внутренних дел Армении Армен Газарян и глава Службы миграции и гражданства Нелли Давтян сопроводили заместителя генерального директора Главного управления Еврокомиссии по миграции и внутренним делам Йоханнеса Лухнера во время визита в подведомственное Службе миграции государственное учреждение «Специальный приют». Лухнер осмотрел территорию, пообщался с соискателями убежища, поинтересовался странами их происхождения, условиями проживания и порядком рассмотрения заявлений.
Давтян представила текущие условия в приюте, его потребности и проблемы, отметив, что в 22 комнатах размещены около 60 человек, тогда как потребность значительно превышает имеющиеся возможности.
Гостю также был показан новый приют в городе Абовян, который вскоре будет введен в эксплуатацию. Строительство было реализовано при поддержке Международного центра по разработке миграционной политики и профинансировано правительствами Германии, Дании и Нидерландов.
Во время визита замминистра Газарян сообщил, что если ранее ежегодно поступало в среднем 200–250 заявлений на убежище, то в последние годы их число достигло 800–900. Он также рассказал о планируемых изменениях в законодательстве в сфере убежища и беженства.
Члены делегации ЕС посетили семейные и стандартные комнаты, ознакомились с мебелью, приобретенной при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Указано, что новый приют сможет одновременно принять до 120 человек.
В рамках визита делегации под руководством Лухнера прошли встречи с заместителем министра юстиции Анной Карапетян, заместителем руководителя аппарата Совета безопасности Татев Антонян, а также с представителями МИД и МВД Армении.
На встречах были детально обсуждены программа действий и критерии выполнения соглашения о визовой либерализации.
Замминистра внутренних дел Армен Газарян в своей речи коснулся вопросов улучшения системы внутренней безопасности, принятия стратегии предотвращения преступности и борьбы с ней, повышения эффективности правоохранительных органов, расширения информированности общественности и укрепления защиты прав человека.
Нелли Давтян представила процесс создания комплексной экосистемы обеспечения безопасности документов, направления реформы законодательства о гражданстве, а также шаги по укреплению систем возвращения и реинтеграции.
Анна Карапетян обсудила меры по борьбе с коррупцией, усиление и применение антидискриминационного законодательства, приведение системы защиты персональных данных в соответствие с нормами ЕС, а также укрепление защиты прав человека.
Татев Антонян осветила вопросы интегрированного управления границами, совершенствования пограничных проверок и контроля, а также усиления обмена данными и межведомственного взаимодействия.
Йоханнес Лухнер передал министру внутренних дел Армении Арпине Саргсян план действий по диалогу о визовой либерализации. В документе указаны реформы, которые Армения должна осуществить в сферах безопасности, пограничного контроля, прав человека и других направлениях.