10 Նոյեմբեր 2025 - 14:42 AMT
Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար տեր Եսայի քահանա Արթենյանը հայտնել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրաժարականի, ինչպես նաև Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կարգալուծման պահանջի մասին լուրերն ապատեղեկատվություն են։, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Մամուլում Վեհափառ հայրապետի հրաժարականի և Արշակ արք. Խաչատրյանի կագալուծության պահանջի մասին տեղ գտած տեղեկատվությունը իրականությանը չի համապատասխանում և կեղծ է: Արշակ արքեպիսկոպոսին վերագրվող անպարկեշտ բովանդակությամբ տեսանյութերի հետ կապված հարցի ուսումնասիրության և եզրակացություն ներկայացնելու համար Վեհափառ հայրապետը, հաշվի առնելով ներկայացված առաջարկները, ստեղծել է հանձնախումբ»,- նշել է Տեր Եսային։
Հոկտեմբերի 25-ին «Հայկական Վիկիլիկս» անունով նոր ստեղծված տելեգրամյան ալիքը հրապարակել է ինտիմ բնույթի տեսագրություն՝ այն վերագրելով Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։ Վերջինս արձագանքել է՝ նշելով, որ նույնիսկ գերլարված ջանքերի դեպքում ի վիճակի չէ զբաղվել հորինված և զրպարտչական նյութերի հերքմամբ՝ նախընտրելով անտեսման տարբերակը։
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ դատախազությունը ընթացք է տվել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացրած հաղորդմանը՝ կապված Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսագրության հետ։ ՀՀ քննչական կոմիտեն մեկնարկել է վարույթ՝ անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիության խախտման հատկանիշներով, կիրառելով տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված հատուկ տեխնիկական միջոց։

10 Ноябрь 2025 - 14:54 AMT
Руководитель информационного отдела Первопрестольного Святого Эчмиадзина тер Есаи Артенян заявил, что распространяемая информация о якобы отставке Католикоса всех армян Гарегина II и требовании лишить сана архиепископа Аршака Хачатряна не соответствует действительности и является ложной, передает «Sputnik Армения».
«Информация в СМИ о якобы отставке Его Святейшества и требовании лишить сана архиепископа Аршака Хачатряна не соответствует действительности и является фейковой. По вопросу видеозаписей с якобы непристойным содержанием, приписываемых архиепископу Аршаку, Его Святейшество с учетом поступивших предложений создал комиссию для изучения и предоставления заключения», — отметил тер Есаи.
25 октября в новом телеграм-канале под названием «Армянский Викиликс» была опубликована видеозапись интимного характера, авторы которой приписали её архиепископу Аршаку Хачатряну, руководителю канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина. В ответ архиепископ заявил, что даже при максимальном давлении не намерен опровергать вымышленные и клеветнические материалы, предпочитая их игнорировать.
27 октября Генеральная прокуратура Армении рассмотрела сообщение, поданное «Союзом информированных граждан», касающееся видеозаписи, приписываемой архиепископу. Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по признакам нарушения права на неприкосновенность личной и семейной жизни с использованием спецсредств для скрытого сбора информации.