Հունվարի 27-ը նախատեսվում է հռչակել որպես «Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր» և դարձնել ոչ աշխատանքային օր։ Նախաձեռնությունն առաջ է քաշել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ համագործակցելով «Հայաստան» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հետ։
Ռուբինյանն ԱԺ–ում նշել է, որ այդ օրը հատուկ կերպով կհարգվի բոլոր այն անձանց հիշատակը, որոնք տարբեր ժամանակներում իրենց կյանքն են նվիրել հայրենիքի պաշտպանությանը ռազմական գործողությունների ժամանակ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ռուբինյանն ընդգծել է, որ չնայած ընդդիմությունը ներկա չէ նախագծի քննարկմանը, բայց հույս ունի, որ նախագծին կողմ կքվեարկեն։
«Լիահույս եմ, որ այս նախագիծը կընդունվի ԱԺ միաձայն քվեարկությամբ, որովհետև շատ կարևոր է, որ ունենանք հարցեր, որոնց շուրջ կունենանք կոնսենսուս։ Ես կարծում եմ՝ հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակը հարգելուն նվիրված օրվա սահմանումը պետք է լինի այդ կոնսենսուսի մաս։ Ընդդիմադիրներին կոչ եմ անում կողմ քվեարկել»,- նշել նա։
ՔՊ-ականն ասել է, որ հայրենիքի պաշտպանությունը չպետք է քաղաքականացվի, որովհետև հայրենիքը բոլորինն է՝ անկախ նրանից՝ ՔՊ-ական ես,Դաշնակցական, թե ՀՀԿ-ական։
Ռուբինյանն ասել է, թե այդ օրը չի լինելու սգո օր, այլ՝ հիշատակի ու խոնարհման օր։ Այդ օրը կլինի ոչ աշխատանքային։

27 января предлагается объявить «Днем памяти и преклонения перед павшими за Родину» и сделать его нерабочим днем. С такой инициативой выступил депутат Рубен Рубинян из фракции «Гражданский договор» совместно с Гегамом Назаряном, вышедшим из фракции «Армения».
Как сообщил Aysor.am , выступая в парламенте, Рубинян отметил, что в этот день будет особо чтиться память всех, кто отдал жизнь за защиту Родины в разные периоды.
Он выразил надежду на поддержку оппозиции, несмотря на её отсутствие на обсуждении: «Надеюсь, что законопроект будет принят единогласно, ведь крайне важно иметь общенациональный консенсус по подобным вопросам. Установление дня памяти павших защитников должно стать частью этого консенсуса. Призываю оппозицию проголосовать "за"», — сказал Рубинян.
Он подчеркнул, что защита Родины не должна становиться предметом политизации, ведь Родина принадлежит всем — независимо от партийной принадлежности, будь то «Гражданский договор», АРФД или РПА.
Рубинян уточнил, что 27 января не будет днем траура, а станет днем памяти и уважения, который будет нерабочим.