12 Նոյեմբեր 2025 - 07:14 AMT
Պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանը շինծու է որակել իր նկատմամբ հարուցված հետապնդումը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
ՔԿ–ն ավարտվել է ՀՀ ԶՈւ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Արշակ Կարապետյանի կողմից իշխանությունը չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։ Որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ:
Նա իր ներկայացուցչի միջոցով փոխանցել է, որ տեղեկացված չէ որոշումից, իր նկատմամբ հարուցված գործը շինծու է և Վաղարշապատի ընտրություններից առաջ հետապնդում է քաղաքական նպատակ։
«Համահայկական ճակատ» կուսակցության խորհրդի անդամ , պահեստազորի փոխգնդապետ Նաիրա Գևորգյանն իր հերթին նշել է, որ գործում կան անհասկանալի դրվագներ, մասնավորապես , եթե թշնամին Սև լճի տարածք է մտել մայիսի 12-ին, ԳՇ պետը, Կորպուսի հրամանատարը, Օպերատիվ վարչության պետը ինչ որոշումներ են կայացրել մինչև մայիսի 14-ը։ Կորպուսի հրամանատարը մարտակսն իրավիճակներում ինքնուրույն որոշում կայացնող է։ Ըստ Նաիրա Գևորգյանի՝Արշակ Կարապետյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարելը քաղաքական որոշում է ՝ ուղղվածՎաղարշապատի ընտրությանը մասնակցող իրենց քաղաքական ուժի դեմ։
Կարապետյանը 2018֊2021 թվականներին եղել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդականը, 2021 թվականի ապրիլի 13-ից մինչև հուլիսի 20-ը՝ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալը։ 2021 թվականի հուլիսի 20-ին նշանակվել է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, նույն թվականի օգոստոսի 2-ին նշանակվել է պաշտպանության նախարար, նույն տարվա նոյեմբերի 15-ին պաշտոնանկ է արվել՝ Արցախ կատարած այցից հետո։
«Այդ ընթացքում արդեն Փաշինյանի իշխանության ներկայացուցիչները չէին այցելում Արցախ, սակայն նոյեմբերի 8-ին ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտնեց, որ Արշակ Կարապետյանը նոյեմբերի 6-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է Պաշտպանության բանակի ղեկավար կազմի աշխատանքային խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգային խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցեր: Այս այցից օրեր անց նա պաշտոնանկ արվեց․,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել հետախուզում: Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

12 Ноябрь 2025 - 08:31 AMT
Бывший министр обороны Армении Аршак Карапетян заявил, что уголовное преследование в его отношении является сфабрикованным, передаёт «Пастинфо».
Следственный комитет завершил предварительное расследование по делу о злоупотреблении полномочиями, возбужденному против Карапетяна, ранее занимавшего должность первого заместителя начальника Генштаба ВС Армении. Принято решение вести дело в его отношении заочно.
Через своего представителя Карапетян передал, что не был уведомлён о решении и считает дело политическим преследованием, связанным с предстоящими выборами в Вагаршапате.
Член совета партии «Всеармянский фронт», подполковник запаса Наира Геворгян также указала на неясные моменты в деле. В частности, она поставила под сомнение обоснованность претензий, отметив, что с 12 по 14 мая 2021 года, когда азербайджанские войска вошли в район Севана, решения должны были принимать командующий корпусом и начальник оперативного управления, а не первый заместитель начальника Генштаба. По её мнению, объявление Карапетяна в розыск — политическое решение, направленное против участия их политической силы в выборах в Вагаршапате.
Аршак Карапетян в 2018–2021 годах был советником премьер-министра Никола Пашиняна. С 13 апреля 2021 года занимал пост первого замначальника Генштаба ВС, с 20 июля — первого заместителя министра обороны. 2 августа 2021 года был назначен министром обороны, но 15 ноября освобождён от должности, спустя несколько дней после визита в Нагорный Карабах.
К тому времени представители власти Пашиняна уже перестали посещать Арцах, однако 8 ноября Минобороны официально сообщило, что 6 ноября Карапетян участвовал в рабочем совещании с командованием Армии обороны в Степанакерте, где обсуждались вопросы безопасности. Через несколько дней после этой поездки он был отправлен в отставку.
В отношении Карапетяна избрана мера пресечения в виде ареста, он объявлен в розыск. Уголовное дело направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением для утверждения и последующей передачи в суд для рассмотрения по существу.