12 Նոյեմբեր 2025 - 08:29 AMT
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, անդրադառնալով ղազախական ցորենի ներկրման շուրջ բարձրացված աղմուկին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ղազախական ցորեն ներկրելու փաստը ոչ Ղազախստանի մասին էր, ոչ ցորենի, ոչ էլ ցորենի կարգի։
«Որոշ մարդիկ էդպես էլ չհասկացան (կամ ձևացնում են, որ չեն հասկանում), որ ղազախական ցորեն ներկրելու փաստը ոչ Ղազախստանի մասին էր, ոչ ցորենի մասին, ոչ էլ ցորենի կարգի մասին:
Մեր ժողովուրդը սովամահ չի լինում, որ կառավարությունը 1000 տոննա կոնկրետ ցորեն ներկրելու խնդիր դրած լիներ, որ մարդիկ ուտելու հաց ունենային:
Դա նոր բեռնափոխադրման ուղիներ ունենալու մասին էր՝ անկախ նրանից՝ դա կլինի ցորեն, տուկի թել, թե մասնագիտական գրականություն՝ դեմագոգիայի մասին:
Թե բա ցորենը 4-րդ կարգի էր… Բա ձեր ասելի՞քը որ կարգի է, հարգելի ցորենագետներ»,–գրել է նա։
4-րդ կարգի ցորենը հիմնականում օգտագործվում է կերերի արտադրության համար և որպես հավելանյութ՝ հաց թխելիս, երբ խառնում են ավելի խոշոր ցորենի տեսակների հետ։ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ ներմուծված ցորենը 4–րդ կարգի է։

Депутат от фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян прокомментировал в Facebook общественное возмущение по поводу ввоза казахстанской пшеницы 4-го сорта. Он подчеркнул, что суть вопроса вовсе не в Казахстане, не в пшенице и не в её качестве.
«Некоторые так и не поняли (или делают вид, что не понимают), что факт импорта казахстанской пшеницы не о Казахстане, не о пшенице и не о её сорте», — написал он.
«Наш народ не умирает с голоду, чтобы правительство срочно ввозило 1000 тонн определённой пшеницы ради того, чтобы был хлеб», — добавил Тунян.
По его словам, суть происходящего — в открытии новых маршрутов грузоперевозок, будь то пшеница, катушечные нити или научная литература о демагогии.
«А вы ещё говорите: пшеница четвёртого сорта… А ваш комментарий какого сорта, уважаемые “пшеницеведы”?» — добавил он.
Пшеница четвёртого сорта в основном используется для производства кормов и как добавка к более качественным сортам при выпечке хлеба. Импортированная из Казахстана в Армению через Азербайджан и Грузию пшеница принадлежит именно к этой категории.