12 Նոյեմբեր 2025 - 13:36 AMT
ԶԼՄ․ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելք չկիրառելուց հետո խուզարկել են դատավորի նախկին աշխատակցի բնակարանը
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժելուց հետո դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանի աշխատակազմի նախկին աշխատակիցներից մեկի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվել, հայտնում է Factor TV-ին իրավապահ համակարգում աղբյուրների վրա հղումով։
Վարույթը նախաձեռնվել է դեռևս 2025-ի գարնան սկզբին, սակայն 8 ամիս անց միայն՝ այն բանից հետո, երբ Հովհաննիսյանը մերժել է Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելքը որպես խափաման միջոց կիրառելու վերաբերյալ Դատախազության միջնորդությունը, իրավապահները որոշել են խուզարկություն իրականացնել։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ դատավորը գործով չունի մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ, ավելին, գործում նրա անունը գրված չէ, այլ նշված է «դատական իշխանության ներկայացուցիչ»։ Իսկ նման ձևակերպման պատճառն այն է, որ դատավորի անունը գործում նշելը կարող է խնդրահարույց լինել՝ առանց նրա անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու։
Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող 2 գործերով դատավորները՝ Գիվի Հովհաննիսյանը և Արամ Գրիգորյանը, վերացրել են նրա նկատմամբ ընտրված բացակայելու արգելք խափանման միջոցը, սակայն Դատախազությունը նոյեմբերի 4-ին երկու գործերով դատավորներին միջնորդություններ է ներկայացրել՝ Սարգսյանի նկատմամբ կրկին բացակայելու արգելք կիրառելու մասին՝ պատճառաբանելով, թե օպերատիվ տվյալներ ունեն, որ Սարգսյանը պատրաստվում է գնալ Հայաստանից և չվերադառնալ։
Նոյեմբերի 4-ին և 5-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը քննարկել է այդ միջնորդությունները և մերժել։ Նախ առաջին մերժման որոշումը կայացրել է դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանը, իսկ հետո՝ Արամ Գրիգորյանը։ Դատարանում անհաջողությունից հետո Սերժ Սարգսյանին հրավիրել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, ներկայացրել են նոր մեղադրանք և որպես խափանման միջոց ընտրել են բացակայելու արգելքը։

После того как суд отклонил ходатайство о применении запрета на выезд из страны в качестве меры пресечения в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна, был проведён обыск в квартире одного из бывших сотрудников аппарата судьи Гиви Ованнисяна, сообщает «Factor.am » со ссылкой на источники в правоохранительной системе.
Уголовное производство началось ещё в начале весны 2025 года, но обыск был проведён лишь спустя восемь месяцев — после того как Ованнисян отклонил ходатайство прокуратуры о применении запрета на выезд в отношении Саргсяна.
По информации того же источника, судья не имеет процессуального статуса обвиняемого, и его имя в деле вообще не упоминается. Вместо этого используется формулировка «представитель судебной власти». Причина в том, что указание имени судьи в материалах дела может создать юридические трудности без лишения его иммунитета.
В рамках двух дел, рассматриваемых в Антикоррупционном суде в отношении Сержа Саргсяна, судьи Гиви Ованнисян и Арам Григорян ранее отменили применённую в отношении него меру пресечения в виде запрета на выезд. Однако 4 ноября прокуратура вновь обратилась к этим судьям с ходатайством о повторном применении ограничения, ссылаясь на оперативную информацию о том, что Саргсян собирается покинуть Армению и не возвращаться.
4 и 5 ноября Антикоррупционный суд рассмотрел оба ходатайства и отклонил их: сначала судья Ованнисян, затем судья Григорян. После отказа суда Сержа Саргсяна вызвали в Антикоррупционный комитет, предъявили новое обвинение и вновь применили запрет на выезд в качестве меры пресечения.