Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովում պարզաբանել է, թե ինչու են պաշտպանության համար նախատեսված 2026-ի ծախսերն ավելի քիչ, քան 2025-ին էր
Նա նշել է, որ պաշտպանական ծախսերը՝ սկսած 2023 թվականից, էապես աճել են, այսինքն՝ 2023, 2024, 2025 և արդեն նախատեսվող 2026 թվականներին իրականացվել են և իրականացվելու են աննախադեպ ծախսեր, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ըստ Պապիկյանի՝ աննախադեպ ծախսերը վերաբերում են և՛ բանակի կարիքներին, և՛ զինծառայողների սոցիալական վիճակին, և՛ բազմաթիվ այլ հարցերի, այդ թվում՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, ինժեներական աշխատանքներին, այսինքն՝ այն ամբողջ աշխատանքը, որ արվել է այս տարիների ընթացքում, ըստ նախարարի՝ հնարավոր է եղել Կառավարության հատկացրած զգալի միջոցների հաշվին:
«Այն, որ 2025-ի և 2026-ի միջև առաջին հայացքից որոշակի դիսբալանս է նկատվում, իրականում հստակ բալանս կա, որովհետև երբ համեմատենք 2024 թվականի պաշտոնական ծախսերի համար հատկացված բյուջեն և 2026 թվականին նախատեսվողը, ապա կտեսնենք, որ բավականին նորմալ աճ է նկատվում 2023, 2024 և 2026-ի միջև:
Իրական դիսբալանսը տեղի է ունեցել 2025-ին՝ հօգուտ պաշտպանության նախարարության, որովհետև ելնելով տվյալ պահի տարածաշրջանային զարգացումներից՝ մենք նախընտրել ենք ապագայի ծախսերը կատարել 2025 թվականին, որի արդյունքում էլ տեղի է ունեցել առաջին հայացքից խզվածքը, որն իրականում որևէ արտասովոր բան չէ, այլ բնական գործողություն, որն արել է ադեկվատ կառավարությունը»,- պարզաբանել է նախարարը:
2026 թվականին պաշտպանության ոլորտի ֆինանսավորումը 2025-ի համեմատ կկրճատվի 39․8 մլրդ դրամով կամ 5․9%-ով։

12 Ноябрь 2025 - 15:08 AMT
В Национальном собрании министр обороны Сурен Папикян разъяснил, почему оборонный бюджет на 2026 год меньше, чем в 2025 году.
Он отметил, что начиная с 2023 года, оборонные расходы существенно выросли. Как сообщил «1lurer.am », в 2023, 2024, 2025 и планируемом 2026 годах выделены беспрецедентные средства.
По словам министра, эти средства были направлены как на нужды армии и улучшение социального положения военнослужащих, так и на закупку вооружений, военной техники, инженерные работы и другие направления. Всё это стало возможным благодаря значительным средствам, выделенным правительством.
Папикян подчеркнул, что хотя на первый взгляд может показаться, что между 2025 и 2026 годами есть дисбаланс, при сравнении бюджетов 2024 и 2026 годов виден вполне нормальный рост в рамках периода с 2023 по 2026 год.
«Реальный дисбаланс произошёл в 2025 году — в пользу Министерства обороны. Учитывая региональные обстоятельства того времени, мы решили перенести часть будущих расходов на 2025 год. На первый взгляд может показаться, что есть разрыв, но на деле это вполне логичное решение адекватного правительства», — сказал министр.