13 Նոյեմբեր 2025 - 07:15 AMT
Աշխատանքային այցով Դանիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Դանիայի Կուսակցությունների և ժողովրդավարության ինստիտուտում (DIPD) քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ քաղաքացիական հասարակությունն էական ներուժ ունի Խաղաղության ամրապնդման հարցում
Նա ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ ուղղությունները, ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերը։ Նա անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ գործընկերության խորացմանը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության դերին։
«Հայաստանը ժողովրդավարություն է, երիտասարդ, բայց ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքների պաշտպանության հետևողական առաջմղման հարցում ամուր հանձնառությամբ ժողովրդավարություն, և մենք մեծապես շահագրգռված ենք համախոհ գործընկերությունների զարգացման հարցում»,- ընդգծել է նախարար Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ խաղաղության ամրապնդման հարցում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունն էական նշանակություն ունի։ Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումներից՝ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ ստորագրված եռակողմ հռչակագրով արձանագրված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, կարևոր քայլ են Հարավային Կովկասում և ավելի լայն տարածաշրջանում կայունության ու փոխկապակցվածության ուղղությամբ։
Նախարարը նաև ներկայացրել է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ առանձնացնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և նրա բաղադրիչ «Թրամփի ուղի» ծրագիրը՝ որպես գործնական կիրառման օրինակ։ Բացի դրանից, անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի խնդիրների լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել է նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման ընթացքը և փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները՝ ներառյալ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեղ փորձի ու մեխանիզմների օգտագործումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Դանիա համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ՝ տարբեր մակարդակներում։
Կուսակցությունների և ժողովրդավարության դանիական ինստիտուտը ստեղծվել է 2010 թվականին՝ Դանիայի խորհրդարանի նախաձեռնությամբ՝ նպաստելու զարգացող երկրներում ժողովրդավարական կառավարման ամրապնդմանը՝ աջակցելով կուսակցություններին և բազմակուսակցական համակարգերին։

13 Ноябрь 2025 - 07:47 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Дании, в ходе встречи в Датском институте партий и демократии (DIPD) подчеркнул, что гражданское общество обладает важным потенциалом в укреплении мира.
Он представил приоритетные направления внешней политики Армении, ход демократических реформ и шаги по установлению мира. Мирзоян также затронул углубляющееся партнёрство с ЕС и роль инициативы «Перекрёсток мира».
«Армения — это молодая демократия, но твёрдо приверженная продвижению демократических ценностей и защите прав человека. Мы заинтересованы в развитии партнёрств с единомышленниками», — отметил министр.
Он добавил, что вовлечённость гражданского общества в процессы укрепления мира имеет решающее значение. Говоря о региональных событиях, Мирзоян напомнил о подписанном 8 августа в Вашингтоне при участии президента США трёхстороннем заявлении, в котором, в том числе, была зафиксирована предварительная договорённость о мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном. Он назвал это важным шагом на пути к устойчивости и взаимосвязанности на Южном Кавказе и за его пределами.
Министр также изложил позицию Армении по вопросу разблокирования коммуникаций, выделив инициативу «Перекрёсток мира» и входящий в её состав проект «Путь Трампа» как пример практической реализации. Были также затронуты вопросы гуманитарного характера.
В рамках встречи обсудили ход углубления отношений между Арменией и ЕС, а также перспективы укрепления сотрудничества, в том числе совместную борьбу с гибридными угрозами. Стороны обменялись мнениями по расширению армяно-датского взаимодействия на разных уровнях.
Датский институт партий и демократии (DIPD) создан в 2010 году по инициативе парламента Дании для поддержки демократического управления в развивающихся странах посредством содействия политическим партиям и многопартийным системам.