13 Նոյեմբեր 2025 - 10:57 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի ներկայացված հայցերի հիման վրա հարուցված գործով կրկին պարտվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է Սաղաթելյանի պաշտպան Վահե Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ թվով երրորդ գործով անբողոքարկելի եզրափակիչ դատական ակտը ևս ուժի մեջ է մտել:
Նրա խոսքով, 2022 թվականին տեղի ունեցած «Դիմադրության» շարժման բողոքի ակցիաներն ու շտապ հավաքները հիմք են ծառայել քաղաքապետին՝ ներկայացնելու 4 տարբեր հայց, որոնցով նա պահանջել է տուգանել Սաղաթելյանին՝ որպես հավաքների կազմակերպիչ՝ ընդհանուր մինչև 1,200,000 դրամի չափով։
«4 վերաբերելի գործերով էլ Իշխան Սաղաթելյանի ներկայացուցիչը հանդիսանում եմ ես, նրա իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը սույն գործերով թե´ Վարչական, թե´ Վերաքննիչ Վարչական դատարանում իրականացվում է իմ կողմից:
Նախորդիվ Վարչական դատարանը 4 գործերով էլ մեր պահանջը բավարարարել էր` Երևանի քաղաքապետի հայցերն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի` մերժել: Չհամակեպվելով` Երևանի քաղաքապետը բողոքարկել էր Վարչական դատարանի վճիռները, իսկ 2023թ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բողոքները հետ չէին կանչվել: Վերաքննիչ դատարանում երեք գործերով պարտվելուց հետո Երևանի քաղաքապետը դիմել էր Վճռաբեկ դատարան, երկու գործով մերժվել, իսկ քիչ առաջ ստացա Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, որով մերժվել է Երևանի քաղաքապետ(արան)ի` 3-րդ գործով վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը. որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է և բողոքարկման ենթակա չէ:
Իմիջիայլոց, Երևանի քաղաքապետարանն առհասարակ իրավունք չուներ Վճռաբեկ բողոք բերելու. այս գործով բողոքաբեր կարող էր հանդիսանալ բացառապես Երևանի քաղաքապետը: Վերջին գործը դեռևս գտնվում է Վարչական դատարանի վարույթում»,–ասվում է գրառման մեջ։

13 Ноябрь 2025 - 14:46 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян вновь проиграл судебный процесс, инициированный против Ишхана Сагателяна. Об этом сообщил адвокат Сагателяна Ваге Григорян на своей странице в Facebook, отметив, что окончательное и не подлежащее обжалованию решение по третьему делу вступило в силу.
По словам адвоката, основанием для иска стали акции протеста и срочные собрания в рамках движения «Сопротивление» в 2022 году. В связи с этим мэр подал четыре иска, требуя оштрафовать Сагателяна как организатора мероприятий на сумму до 1 200 000 драмов.
«По всем четырем делам я представляю интересы Ишхана Сагателяна, защищая его права и свободы как в Административном, так и в Апелляционном административном суде», — отметил Григорян. Изначально Административный суд отклонил все иски мэра. Авинян обжаловал решения, не отозвав жалобы даже после выборов в Совет старейшин Еревана в 2023 году.
Проиграв три дела в Апелляционном суде, мэр подал кассационные жалобы. По двум из них ему отказали, а недавно было получено решение по третьему делу — Кассационный суд отказался принять жалобу к производству. «Решение вступает в законную силу с момента вынесения, является окончательным и обжалованию не подлежит», — добавил Григорян.
Также он подчеркнул, что мэрия Еревана не имела права подавать кассационную жалобу — в этом деле жалобщиком мог быть исключительно сам мэр. Четвертое дело еще рассматривается Административным судом.