13 Նոյեմբեր 2025 - 13:07 AMT
Նոյեմբերի 13-ին կայացած Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նիստում մերժվել է «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության ներկայացրած միջնորդությունը, որով առաջարկվում էր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանին բացարկ հայտնել։
Ընկերության իրավաբանական թիմի ներկայացուցիչ Վարդան Ալոյանը նիստի ընթացքում նշել էր, որ Մեսրոպ Մեսրոպյանը կողմնակալ է՝ բերելով մի շարք փաստարկներ, այդ թվում՝ նրա անդամակցությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը (2013-ից), ներկայիս իշխանությունների կողմից Կոտայքի մարզպետ նշանակվելը (2020), և խնամիական կապը ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մեսրոպյանը միջնորդության քննարկման նպատակով հայտարարել էր ընդմիջում, որից հետո հանձնաժողովը քվեարկությամբ մերժել է բացարկի միջնորդությունը՝ արձանագրելով, որ ներկայացված փաստերը բավարար չեն Մեսրոպյանի անաչառությունը կասկածի տակ դնելու համար։
Նիստում շարունակում է քննարկվել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին տրված №0092 լիցենզիայի դադարեցման հարցը, որի շուրջ դեռևս շարունակվում են իրավական և քաղաքական լարված զարգացումները։
2025 թվականի հունիսի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ եկել է ՀԷՑ-ը պետականացնելու պահը։ Հուլիսին խորհրդարանը հաստատել էր համապատասխան օրենսդրական փաթեթը, որով ՀԾԿՀ-ին տրամադրվել էին լայնածավալ լիազորություններ, այդ թվում՝ կանխարգելիչ միջոցներ կիրառելու հնարավորություն դեռ վարույթ սկսելուց առաջ։
Հուլիսի 18-ին, ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի որոշմամբ, Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել էր ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ։ Վերջինիս նշանակումը և լիցենզիայի դադարեցման գործընթացը «Տաշիր Կապիտալ»-ը վիճարկել է միջազգային արբիտրաժում, մասնավորապես՝ Ստոկհոլմի դատարանում։
ՀԷՑ-ը Հայաստանում ամենախոշոր էներգաբաշխիչ ընկերությունն է, որը 2016 թվականից պատկանում է Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությունների խմբին։

13 ноября Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) отклонила ходатайство компании «Ташир Капитал» об отводе председателя комиссии Месропа Месропяна. Представители компании заявили, что он не может участвовать в рассмотрении дела о приостановке лицензии ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) из-за предвзятости.
Юрист компании Вартан Алоян представил ряд аргументов, указав на членство Месропяна в партии «Гражданский договор» с 2013 года, его назначение губернатором Котайка в 2020 году и родственные связи с председателем «Еркрапа» Сасуном Микаеляном.
После объявленного перерыва комиссия провела голосование и отклонила ходатайство, сочтя представленные факты недостаточными для сомнений в беспристрастности председателя.
Заседание продолжается по вопросу о приостановке лицензии №0092, выданной ЭСА. Процесс проходит на фоне правовых и политических споров.
18 июня 2025 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что пришло время национализировать ЭСА. В июле парламент утвердил пакет изменений в закон «Об энергетике», предоставивший КРОУ расширенные полномочия, включая возможность применения превентивных мер до начала производства.
18 июля по решению председателя КРОУ Романос Петросян был назначен временным управляющим ЭСА. Компания «Ташир Капитал» оспаривает как назначение, так и процедуру отзыва лицензии в международном арбитраже, в частности, в Стокгольмском суде.
ЭСА — крупнейшая энергосбытовая компания Армении, принадлежащая с 2016 года группе компаний «Ташир Капитал» Самвела Карапетяна.