Ժամանակավոր պաշտպանության (փախստականի) վկայականները փոխարինելու անհրաժեշտություն այլևս չկա, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Նշվում է, որ ՀՀ կառավարության 2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ի 1649-Ն որոշման համաձայն՝ 2024 թ․ փոխարինված ժամանակավոր պաշտպանության վկայականների վավերականության ժամկետը այսուհետ կերկարաձգվի ավտոմատ կերպով՝ Կառավարության համապատասխան որոշման ընդունումից անմիջապես հետո։
Նշվում է նաև, որ մուտքի ուղղությամբ ՀՀ սահմանահատում կատարելիս ԺՊ վկայականի առկայությունը պարտադիր չէ։
«Եթե ժամանակավոր պաշտպանության վկայականը ստանալուց հետո անձը փոխել է անձնագիրը (կորցնելու, վավերականության ժամկետն ավարտվելու, վնասվելու պատճառով), ապա պետք է դիմի նոր վկայական ստանալու համար, քանի որ ժամանակավոր պաշտպանության վկայականը տրամադրվում է գործող/վավեր անձնագրի հիման վրա»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Министерство внутренних дел Армении сообщило, что отныне замена удостоверений временной защиты (ЖП) не требуется. Это стало возможно благодаря автоматическому механизму продления срока действия документов.
Согласно постановлению правительства №1649-Н от 17 октября 2024 года, срок действия всех выданных в 2024 году удостоверений временной защиты будет продлеваться автоматически сразу после принятия соответствующего решения Кабинетом министров.
Также уточняется, что наличие удостоверения ЖП не является обязательным при пересечении государственной границы Армении.
При этом, если после получения удостоверения человек сменил паспорт (в связи с утратой, истечением срока или порчей), он должен обратиться за получением нового удостоверения, так как ЖП выдаётся только на основании действующего паспорта.