13 Նոյեմբեր 2025 - 13:54 AMT
Պապիկյան․ Սպառազինության դիվերսիֆիկացիան ՀՀ անվտանգային ճարտարապետության գլխավոր ուղղություններից են
Սպառազինության աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը և ռազմատեխնիկական կապերի զարգացումն առանցքային դեր ունեն Հայաստանի ազգային անվտանգության ճարտարապետության մեջ։ Այդ մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
«Հենց այս տրամաբանությամբ էլ շարունակում ենք Զինված ուժերի սպառազինության արդիականացմանն ուղղված աշխատանքները, համագործակցությունը նոր գործընկերների հետ»,- ասել է Պապիկյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը շարունակաբար խթանել է նաև տեղական ռազմարդյունաբերության զարգացումը՝ բյուջետային նշանակալի աճի շնորհիվ։
«2022 թվականին մենք տեղական ռազմարդյունաբերական ընկերությունների հետ ունեցել ենք մոտավորապես 5.5 միլիարդ դրամի պայմանագրեր։ Այդ թիվն այսօր դարձել է 171 միլիարդ դրամ»,- մանրամասնել է Սուրեն Պապիկյանը։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Զինված ուժերն ու սպառազինությունն օգտագործելու է բացառապես երկրի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանության նպատակով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է զորհանդես կազմակերպելուն, ըստ որի՝ եթե նոյեմբերին կամ դեկտեմբերին այն լիներ, շատ տպավորիչ կլիներ, բայց հավելել է, որ պատրաստվում ենք խաղաղության։

13 Ноябрь 2025 - 15:17 AMT
Диверсификация источников вооружений и расширение военно-технических связей играют ключевую роль в архитектуре национальной безопасности Армении. Об этом заявил министр обороны Сурен Папикян в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2026 год в Национальном собрании, сообщает Armenpress.
«Именно исходя из этой логики мы продолжаем модернизацию вооружённых сил и развиваем сотрудничество с новыми партнёрами», — сказал Папикян.
Он отметил, что Минобороны последовательно стимулирует развитие армянской оборонной промышленности благодаря значительному увеличению бюджетного финансирования.
«В 2022 году объём контрактов с местными оборонными компаниями составлял около 5,5 млрд драмов. Сейчас эта сумма достигла 171 млрд драмов», — уточнил министр.
Папикян также подчеркнул, что вооружённые силы и оружие Республики Армения будут использоваться исключительно для защиты территориальной целостности и суверенитета страны.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в ходе парламентского вопроса-ответа заявил, что если бы военный парад состоялся в ноябре или декабре, он был бы очень впечатляющим, но добавил, что страна готовится к миру. Он также заявил, что готов показать закупленное вооружение не только политическим силам, но и гражданам, призвав формировать 50‑человечные группы для участия в подобных мероприятиях.