14 Նոյեմբեր 2025 - 06:15 AMT
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ՝ պահանջելով այն վերանայել և հոգևորականին ճանաչել անմեղ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանների կողմից այսօր՝ 13.11.2025 թվականին, ներկայացվել է վերաքննիչ բողոք Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի 03.10.2025թ. դատավճռի դեմ (դատավճիռը պաշտպանները ստացել են 15.10.2025թ.): Պաշտպանները խնդրել են ամբողջությամբ բեկանել դատավճիռը և կայացնել նոր դատական ակտ՝ ճանաչել և հռչակել Գերաշնորհ Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանի անմեղությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Քննչական կոմիտեն 2025 թվականի հունիսի 17-ին քրեական գործ է հարուցել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի՝ 2024 թվականին տված հարցազրույցի կապակցությամբ։ Մինչ այդ՝ հունիս ամսից սկսած, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային քննադատություն է ուղղել եկեղեցականների հասցեին։ Հունիսի 26-ին որոշում է կայացվել հարուցել հանրային քրեական հետապնդում Աջապահյանի նկատմամբ։
Հունիսի 27-ին իրավապահ մարմինները այցելել են Շիրակի թեմի առաջնորդարան՝ խուզարկություն կատարելու նպատակով, այնուհետև ուղևորվել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ հոգևորականին ձերբակալելու։ Սակայն այդ ժամանակ երկար ժամանակ չի հաջողվել նրան վերցնել կալանքի, քանի որ Մայր աթոռում հավաքված քաղաքացիները դրան դիմադրել են։ Վերջինս ի վերջո դուրս է եկել Մայր աթոռից, նախ մասնակցել է երթի, ապա մեքենայով ներկայացել Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան առաջադրվել է մեղադրանք՝ «իշխանությունը զավթելու կոչեր հնչեցնելու» վերաբերյալ, և ներկայացվել է կալանավորման միջնորդություն։
Երևանի դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանը որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Աջապահյանին։ Մինչ կալանքի ժամկետի ավարտը, գործն ուղարկվել է դատարան՝ ըստ էության քննելու։ Դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը՝ գործի քննությունը իրականացնելով գրեթե ամենօրյա նիստերով, աննախադեպ կարճ ժամանակում ավարտին է հասցրել գործընթացը և վճիռ կայացրել՝ երկու տարվա ազատազրկման ձևով։
Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Աջապահյանին՝ նշանակելով 2 տարվա ազատազրկում։ Հանրային մեղադրողները միջնորդել են 2.5 տարվա պատժաչափ, իսկ դատախազությունը, իր հերթին, վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով խստացնել պատիժը։

Защита архиепископа Микаэла Аджапахяна подала апелляционную жалобу на решение суда первой инстанции, добиваясь его отмены и полного оправдания священнослужителя, сообщает «Factor.am».
«Сегодня, 13 ноября 2025 года, адвокаты Его Преосвященства архиепископа Микаэла Аджапахяна подали апелляционную жалобу на приговор судьи Армине Меликсетян от 3 октября 2025 года (приговор защита получила 15 октября 2025 года). Адвокаты просят полностью отменить приговор и вынести новый судебный акт, признав и объявив Его Преосвященство Микаэла (Геворг) Арташесовича Аджапахяна невиновным», — говорится в сообщении.
Следственный комитет возбудил уголовное дело против архиепископа Аджапахяна 17 июня 2025 года в связи с его интервью, данным в 2024 году. До этого премьер-министр Никол Пашинян с июня начал публично критиковать представителей духовенства. 26 июня было принято решение о возбуждении уголовного преследования в отношении Аджапахяна.
27 июня сотрудники правоохранительных органов провели обыск в Архиерейской резиденции Ширакской епархии, а затем направились в Первопрестольный Святой Эчмиадзин для задержания священнослужителя. Однако арестовать его тогда не удалось — граждане, собравшиеся у церкви, оказали сопротивление. Позже Аджапахян покинул территорию монастыря, принял участие в шествии, а затем на автомобиле прибыл в Следственный комитет, где ему было предъявлено обвинение в «призывах к захвату власти» и подано ходатайство о его аресте.
Судья Масис Мелконян из ереванского суда постановил заключить Аджапахяна под стражу на два месяца. До истечения этого срока дело было передано в суд для рассмотрения по существу. Судья Армине Меликсетян провела слушания в практически ежедневном режиме и в беспрецедентно короткие сроки вынесла приговор — два года лишения свободы.
Суд признал Аджапахяна виновным и назначил ему два года лишения свободы. Обвинение ходатайствовало о 2,5 годах. Также прокуратура подала апелляционную жалобу с требованием ужесточить наказание.