Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Խաղաղության խաչմերուկ. զարգացնելով տարածաշրջանային հաղորդակցությունները» խորագրով համաժողովում հայտարարել է, որ TRIPP նախագծի իրագործման առաջին քայլը լինելու է կանոնակարգման գրավոր բազայի ստեղծումը, որի ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ են տարվում:
Նա նաև ասել է, որ քննարկվում է կառուցապատման իրավունքի 2 սցենար՝ 99 և 49 տարվա, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Այդ բազայի ստեղծման առաջին փուլը Վաշինգտոնի հռչակագիրն է, որտեղ ընդհանուր շրջանակը նկարագրված է», -ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագծի հաջորդ փուլում նախատեսվում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի համատեղ իրավաբանական անձի ձևավորում, որը հիմնադրվելու է երկու պետությունների կողմից որպես ընկերություն՝ տնօրենի խորհրդով, որտեղ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները կունենան ներկայացվածություն։ Փաշինյանը հավաստիացրել է, որ ռազմավարական որոշումների առումով Հայաստանը ունենալու է վճռական ձայնի իրավունքը:
Նա նշել է, որ մասնագիտական շրջանակում քննարկման առարկա է դարձել՝ արդյոք որևէ հայկական պետական մարմին սահմանափակումներ կունենա այն տարածքների նկատմամբ, որոնցով անցնելու է TRIPP ծրագիրը՝ հաշվի առնելով ՀՀ օրենսդրական կարգավորումները։ Այդ հարցին վարչապետն արձագանքել է բացասական պատասխանով՝ բացառելով նման սահմանափակումների առկայությունը:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ հողի վրա կառուցված գույքը կառուցապատման իրավունքի ժամկետի ավարտից հետո կդառնա Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը, իսկ հողը միշտ է ՀՀ սեփականությունը։
«Քննարկվում է կառուցապատման իրավունքի 2 սցենար՝ 99 և 49 տարվա սցենարը։ Եթե մենք ասենք, որ 5 տարով ենք տալիս այդ հողը, ոչ մեկը ներդրում չի անի, որովհետև անիրատեսական է 5 տարում այդ ներդրումը հետ ստանալ», – ասել է վարչապետը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на конференции «Перекрёсток мира: развитие региональных коммуникаций» заявил, что первым шагом в реализации проекта TRIPP станет создание письменной правовой базы, над которой уже ведётся работа, сообщает «Азатутюн».
Он отметил, что обсуждаются два сценария предоставления права застройки — на 49 и на 99 лет. «Если мы скажем, что даём землю на 5 лет, никто не вложится. Нереально за 5 лет вернуть инвестиции», — заявил премьер.
По его словам, первым этапом создания правовой базы стала Вашингтонская декларация, где изложены общие принципы.
Следующим шагом станет создание совместного юридического лица Армении и США, зарегистрированного как компания с советом директоров, в котором обе стороны будут представлены. Пашинян заверил, что по стратегическим вопросам Армения будет обладать правом решающего голоса.
Отвечая на вопрос о возможных ограничениях для госорганов Армении в отношении территорий, через которые пройдёт маршрут TRIPP, Пашинян исключил такие ограничения, отметив, что они не предусмотрены армянским законодательством.
Он подчеркнул, что земля останется в собственности Республики Армения, а построенные на ней объекты после окончания срока застройки перейдут государству.
В Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США — Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп — официально договорились о запуске «Трамповского маршрута». Он позволит Азербайджану получить доступ к Нахичевани при полном уважении суверенитета Армении. Трамп заявил, что американские компании готовы активно инвестировать, проект может быть продлён ещё на 99 лет и принесёт экономические выгоды трём странам.
11 сентября Пашинян уточнил, что Армения не сдала землю в аренду на 99 лет, а предоставила право застройки.