14 Նոյեմբեր 2025 - 11:43 AMT
Խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված հայ անձանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների շուրջ Բաքվում ընթացող կեղծ և քաղաքականացված դատավարություններին
Նա նշել է, որ գերիների հարցը պետք է լինի Հայաստանի քաղաքական օրակարգի բարձրագույն առաջնահերթություններից մեկը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի դատախազությունը ներկայացրել է ծանր պատժաչափերի պահանջներ մի խումբ նախկին պաշտոնյաների նկատմամբ։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ մեղադրող կողմը պահանջել է ցմահ ազատազրկում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի, ինչպես նաև ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի համար։
Բացի այդ, դատախազը պահանջել է 20 տարվա ազատազրկում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի ու Փաշայան Մելիքսեթի համար։ Մյուս հայ գերիների նկատմամբ պահանջված պատժաչափերն են․Գարիկ Մարտիրոսյան՝ 19 տարի,Դավիթ Ալավերդյան՝18 տարի, Լևոն Բաբայան՝ 17 տարի, Վասիլի Բեգլարյան, Գուրգեն Ստեփանյան, Էդիկ Ղազարյան՝ 16 տարի։

14 Ноябрь 2025 - 12:11 AMT
Во время парламентского брифинга депутат Лилит Галстян прокомментировала политизированные судебные процессы, проводимые в Баку против пленных армян, в том числе бывших политических и военных лидеров Арцаха.
«Вопрос пленных должен быть одним из важнейших приоритетов политической повестки Армении», — заявила она, передаёт «Арменпресс».
Галстян отметила, что азербайджанская прокуратура требует крайне суровых наказаний для группы бывших должностных лиц.
По данным азербайджанских СМИ, прокуроры требуют пожизненного заключения для бывшего президента Арцаха Араика Арутюняна, экс-главы МИД Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, его бывшего зама Давида Манукяна и экс-спикера парламента Давида Ишханяна.
Также запрошены 20 лет лишения свободы для бывших президентов Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, а также Мадата Бабаяна и Пашаена Меликсета.
Остальные запрашиваемые сроки: Гарик Мартиросян — 19 лет, Давид Алавердян — 18 лет, Левон Бабаян — 17 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эдик Газарян — по 16 лет.