15 Նոյեմբեր 2025 - 06:46 AMT
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության լիցենզիան դադարեցնելու վերաբերյալ մոտ ինը ժամ տևած նիստը տեղափոխվել է երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 17–ին։ Այդ մասին հայտնել է ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
Նրա խոսքով՝ օրակարգում մնացել է ընկերության ներկայացուցիչների կողմից միջնորդությունների ներկայացումը և ելույթների փուլը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Տաշիր կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը դիմել է հանձնաժողովի ղեկավարին՝ առաջարկելով, որպեսզի երկու միջնորդությունները ներկայացվեն նույն օրը, իսկ երկուշաբթի թողնվի միայն ելույթների փուլը։ Հանձնաժողովի ղեկավարը ընդունել է Օրբելյանի առաջարկը։
Հանձնաժողովը քննարկել է ՀԷՑ-ը լիցենզիայից զրկելու հարցը։ Քննարկման ընթացքում «Տաշիր կապիտալը» ներկայացնող կողմը պատասխանել է նախագծի հեղինակների կողմից բարձրացված հարցերին։ Նիստը մեկնարկել է նոյեմբերի 13–ին։
Հանձնաժողովի աշխատակազմը ներկայացրել է ընդարձակ զեկույց, որի համաձայն՝ ՀԷՑ-ում հայտնաբերված խախտումները եղել են համակարգային և լայնածավալ։
«Տաշիր կապիտալ» ընկերության փաստաբան Վարդան Ալոյանը նիստի ժամանակ հանդես է եկել միջնորդությամբ՝ առաջարկելով ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի նկատմամբ բացարկ հայտնել՝ պնդելով, որ վերջինս չի կարող ապահովել անկողմնակալություն։ Ալոյանի փոխանցմամբ՝ Մեսրոպ Մեսրոպյանը 2020 թվականին նշանակվել է Կոտայքի մարզպետ գործող իշխանության կողմից, 2023-ից հանդիսացել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ և ունի խնամիական կապ ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանի հետ։ Հանձնաժողովի անդամները մերժել են ներկայացված բացարկը։
Նոյեմբերի 14–ին փաստաբան Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է նոր միջնորդություն՝ այս անգամ պահանջելով բացարկ հայտնել հանձնաժողովի անդամ Սարգիս Աղինյանին, քանի որ նրա և նախագծի հեղինակներից մեկի միջև ազգակցական կապ կա։ Այս միջնորդությունն էլ Հանձնաժողովը մերժել է։
ՀԷՑ-ը պատկանում է «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությունների խմբին, իսկ Սամվել Կարապետյանը՝ դրա սեփականատերը, ձերբակալվել է 2025 թ. հունիսին, որի նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր ՀԷՑ-ը պետականացնելու անհրաժեշտության մասին։ Հուլիսին ԱԺ-ն ընդունել էր համապատասխան օրենսդրական փաթեթը, որով ՀԾԿՀ-ին տրվել են լայն լիազորություններ՝ լիցենզիաների հարցով գործողություններ իրականացնելու համար։ Հուլիսի 18-ին Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է ժամանակավոր կառավարիչ, իսկ ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել։
Սամվել Կարապետյանը ընկերությունն ձեռք էր բերել 2016 թվականին՝ նախորդ կառավարության խնդրանքով, և դրանից ի վեր մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ներդրումներ էր իրականացրել համակարգի արդիականացման ուղղությամբ։

Почти девятичасовое заседание Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) по вопросу прекращения лицензии компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) было перенесено на понедельник, 17 ноября, сообщил председатель комиссии Месроп Месропян.
По его словам, в повестке осталось представить ходатайства со стороны представителей компании и провести стадию заключительных выступлений, передаёт Factor.am .
Арам Орбелян, юрист, представляющий компанию «Ташир Капитал», предложил заслушать оба ходатайства в один день, а на понедельник оставить только финальные выступления. Глава комиссии принял это предложение.
Обсуждение, начавшееся 13 ноября, касалось возможного отзыва лицензии. Во время заседания представители «Ташир Капитал» ответили на вопросы авторов инициативы. Аппарат КРОУ представил подробный доклад, в котором нарушения в ЭСА названы системными и масштабными.
Юрист Вардан Алоян, также представляющий «Ташир Капитал», подал ходатайство об отводе председателя КРОУ Месропа Месропяна, утверждая, что он не может обеспечить беспристрастность. По словам Алояна, Месропян был назначен губернатором Котайкской области действующей властью в 2020 году, с 2023 года является членом партии «Гражданский договор» и состоит в родственной связи с главой «Еркрапа» Сасуном Микаеляном. Комиссия отклонила ходатайство.
14 ноября юрист Арам Орбелян подал новое ходатайство — на этот раз о выводе члена комиссии Саргиса Агиняна, указав на родственные связи с одним из авторов инициативы. И это ходатайство было отклонено.
ЭСА принадлежит группе компаний «Ташир Капитал». Владелец, Самвел Карапетян, был арестован в июне 2025 года — незадолго до того, как премьер-министр Никол Пашинян заявил о намерении национализировать компанию. В июле парламент принял соответствующий законодательный пакет, наделивший КРОУ широкими полномочиями по действиям в сфере лицензирования. 18 июля Романос Петросян был назначен временным управляющим, против ЭСА начато административное производство.
Карапетян приобрел компанию в 2016 году по просьбе прежнего правительства и с тех пор инвестировал в модернизацию системы несколько сотен миллионов долларов.