«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրություններին և դրանից հետո արված քաղաքական հայտարարություններին, նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով ՔՊ թեկնածուի հաջողությանը, «անոնսում է, որ դրանով նոր լիցք է հաղորդվելու Մայր Աթոռի դեմ հարձակումներին»:
«Այս սցենարը մինչև ընտրություններ քննարկվել էր և ի սկզբանե պարզ էր, որ ՔՊ-ին քաղաքը վերցնելն անհրաժեշտ է ոչ թե դասական առումով կառավարման, այլ Վեհարանի դեմ գործողությունների համատեքստում:
Սրանով էր պայմանավորված երկրի ամողջ ռեսուրսի կենտրոնացումը Վաղարշապատի ուղղությամբ, որովհետև այն ոչ թե համայնքային, այլ սեփական երկիրը հարվածի տակ դնելու նախաձեռնության մի շրջափուլն էր:
Թեև Վաղարշապատում բուն քպ թեկնածուն խուսափում էր, շրջանցում Կաթողիկոսի և Մայր Աթոռի դեմ հայտարարություն հնչեցնելուց, սակայն իր մասով իշխանության ակնկալիքն այլ էր:
Ինքն իշխանությանը պետք էր արտաքին ֆոնը պահելու և պրոցեսն անհրաժեշտ կետին հասցնելու համար, իսկ հաջորդիվ խաղի մեջ կմտցվեն նրանք, ովքեր պատասխանատու են Եկեղեցու, ազգայինի և սեփական հանրության դեմ հակապետական գործունեության համար»,–գրել է նա։
Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական տվյալներով՝ ՔՊ-ն առավելագույն քվեներն է ստացել Վաղարշապատում: Կուսակցության ցուցակը գլխավորել է Արգիշտի Մեխակյանը:

Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook, комментируя выборы в Вагаршапате и последовавшие заявления, отметил, что премьер-министр Никол Пашинян, говоря об успехе кандидата от партии «Гражданский договор», фактически «анонсирует, что тем самым новый импульс получат атаки на Апостольский Престол».
«Этот сценарий обсуждался до выборов, и изначально было ясно, что завоевание города необходимо не с классической точки зрения управления, а в контексте действий против Католикосата», — написал Абраамян.
По его словам, этим объясняется концентрация всех ресурсов страны на Вагаршапате, так как речь шла не о муниципальной инициативе, а об этапе процесса, представляющего угрозу государству.
«Хотя кандидат от ГД в Вагаршапате избегал прямых заявлений против Католикоса и Престола, у власти были иные ожидания», — указал депутат.
Он подчеркнул, что кандидат был нужен для создания внешнего фона и доведения процесса до нужной стадии, после чего, по его словам, «в игру вступят те, кто ответственен за антигосударственную деятельность против Церкви, национального и собственного общества».
По предварительным данным, на выборах в объединённой общине Вагаршапат наибольшее количество голосов набрала партия «Гражданский договор», список которой возглавлял Аргишти Мехакян.
Премьер-министр Никол Пашинян в Facebook выразил мнение, что результаты выборов «стали важным импульсом для освобождения Католикосата» и что «народ победит на парламентских выборах 2026 года».