Երևանում տեղի է ունեցել փորձագիտական քննարկում, որը նախաձեռնել է Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը՝ նպատակ ունենալով անդրադառնալ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում ընթացող բարեփոխումներին և դրանց ազդեցությանը տեղահանված անձանց պաշտպանության ու ինտեգրման գործընթացների վրա, հայտնում է Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանն իր ելույթում ներկայացրել է իրականացված և ընթացիկ բարեփոխումների ուղղությունները, ինչպես նաև մանրամասն անդրադարձել է Ղարաբաղից տեղահանված անձանց փաստաթղթավորման և իրավական կարգավիճակի հարցերին։
Դավթյանը կարևորել է համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ հատուկ ընդգծելով «Հայաստանում տեղահանված բնակչության համար մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում արձանագրված արդյունքները՝ դրանք գնահատելով արդյունավետ և հաջողված։
Քննարկմանը մասնակցել է նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավար Քլեր Օվեյը, ով ներկայացրել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացված գործողությունները՝ ուղղված փախստականների հոսքին արձագանքելու ուղղությամբ։
2023 թվականին մեկնարկած և 2.8 միլիոն եվրոյի ընդհանուր բյուջե ունեցող ծրագիրը գործում է Եվրոպայի խորհրդի Գործողությունների ծրագրի (2023–2026 թթ.) շրջանակում՝ նպատակ ունենալով օգնել Հայաստանին հաղթահարելու փախստականների զանգվածային ներհոսքից բխող հրատապ խնդիրները։
Քննարկումը ծառայել է որպես համախմբող հարթակ պետական կառույցների, իրավաբանների, տեղահանված անձանց համայնքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպությունների միջև մտքերի փոխանակման և համատեղ վերլուծությունների իրականացման համար։
Ձևաչափը նպատակ է հետապնդել մշակելու առաջարկություններ տեղահանվածների խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ գործնական նախաձեռնությունների միջոցով նպաստելով իրավական խոչընդոտների հաղթահարմանը, ինստիտուցիոնալ արձագանքների բարելավմանը, համակարգման մեխանիզմների կատարելագործմանը և իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը։

По инициативе офиса Совета Европы в Ереване состоялось экспертное обсуждение, направленное на анализ реформ в Службе миграции и гражданства Армении и их влияния на защиту и интеграцию перемещённых лиц.
Руководитель Службы миграции и гражданства МВД РА Нелли Давтян представила направления проведённых и текущих реформ, в частности, касающихся документирования и правового статуса лиц, перемещённых из Карабаха. Она подчеркнула значимость сотрудничества с Советом Европы и эффективность проекта «Укрепление гарантий прав человека для перемещённого населения в Армении».
Клэр Овей, директор Департамента по правам человека Совета Европы, представила действия организации, предпринятые в ответ на поток беженцев.
Программа, начатая в 2023 году с общим бюджетом 2,8 миллиона евро, реализуется в рамках Плана действий Совета Европы для Армении на 2023–2026 годы и направлена на поддержку Армении в решении срочных проблем, вызванных массовым переселением.
Дискуссия стала платформой для обмена мнениями между представителями государственных структур, юристами, представителями общин перемещённых лиц, а также международных и местных НПО. Обсуждение было направлено на выработку практических рекомендаций, способствующих преодолению правовых барьеров, улучшению институциональных реакций, координации и повышению информированности.
После масштабного нападения Азербайджана на Арцах 19 сентября 2023 года более 100 000 армян были вынужденно переселены в Армению. Власти Армении продолжают решать гуманитарные, правовые и интеграционные задачи, вызванные этим кризисом.