Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցած քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները հանդես են եկել հայտարարություններով։
«Մայր Հայաստան» կուսակցության կողմից Վաղարշապատի համայնքապետի թեկնածու Գրիշա Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նախընտրական արշավն իրականացրել են «հսկայական ճնշումների ներքո»։
«Շնորհակալ ենք բոլոր այն վաղարշապատցիներից, ովքեր «Մայր Հայաստան» կուսակցությանը վստահության քվե տվեցին․․․ «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորությամբ՝ մեզ հաջողվեց շատ կարճ ժամանակահատվածում՝ ընդամենը 25 օրում, ահագին աշխատանք կատարել։ Մենք նախընտրական արշավն իրականացնում էինք հսկայական ճնշումների ներքո․ այս ընթացքում իմ ու Դավիթ Կարապետյանի դեմ գործեր կարվեցին, մեզ սատարող բլոգերին կալանավորեցին։
Ու այս ամենով հանդերձ՝ մենք կարողացանք որոշակի քվե ստանալ ու ներկայացված կլինենք Վաղարշապատի ավագանիում։ Շնորհակալ եմ Դողսի բնակիչներից, ովքեր ընտրության մասնակիցների 57 տոկոսի չափով ինձ ու մեր թիմին վստահության քվե տվեցին։ Ցավալի է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» վերարտադրվեց, բայց սա մեզ պետք է ոչ թե հիասթափեցնի կամ անգործության մղի, այլ ճիշտ հակառակը»,–գրել է նա։
«Հանրապետություն» կուսակցության ցուցակը գլխավորած Հարություն Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իրենց թիմին 15 ձայն է պակասել անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Արգիշտի Մեխակյանը շնորհակալություն է հայտնել վստահության և աջակցության համար։
«Հաղթանակ» դաշինքի առաջնորդ Սևակ Խաչատրյանը, որի ղեկավարած քաղաքական ուժին իր ձայնը տվել է 10,051 ընտրող, նոյեմբերի 18–ին հանդես կգա ասուլիսով։
Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ․ «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինք – 10,051, «Համահայկական ճակատ» կուսակցություն – 295, «Հանրապետություն» կուսակցություն – 1 241, «Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցություն – 1 692, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն – 1 177, «Ժառանգություն» կուսակցություն – 440, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 15,298, «Հայրենիք» կուսակցություն – 1 193:

17 Ноябрь 2025 - 14:49 AMT
Политические силы, участвовавшие в выборах в Совет старейшин Вагаршапата, прокомментировали предварительные итоги голосования.
Согласно первым данным, наибольшее число голосов получила партия «Гражданский договор», список которой возглавлял Аргишти Мехакян.
Кандидат в мэры от партии «Мать Армения» Гриша Арутюнян на своей странице в Facebook заявил, что предвыборная кампания прошла «под огромным давлением».
«Благодарим всех жителей Вагаршапата, кто выразил доверие партии “Мать Армения”… Под руководством председателя партии Андраника Теваняна нам удалось за очень короткий срок — всего за 25 дней — проделать огромную работу. На нас оказывалось большое давление: против меня и Давида Карапетяна были возбуждены дела, а поддерживающий нас блогер был арестован», — отметил он.
«Несмотря на всё это, мы получили определённое количество голосов и будем представлены в Совете старейшин Вагаршапата. Особенно благодарю жителей Дохса, где 57% избирателей проголосовали за меня и мою команду. Обидно, что “Гражданский договор” был переизбран, но это не должно нас деморализовать, а наоборот — мобилизовать», — добавил Арутюнян.
Руководитель списка партии «Республика» Арутюн Мкртчян написал на Facebook, что их команде не хватило всего 15 голосов до преодоления проходного барьера.
Аргишти Мехакян от партии «Гражданский договор» поблагодарил избирателей за доверие и поддержку.
Лидер блока «Победа» Севак Хачатрян, за которого проголосовали 10 051 избиратель, объявил, что 18 ноября проведёт пресс-конференцию.
Распределение голосов: блок партий «Победа» — 10 051, партия «Всеармянский фронт» — 295, партия «Республика» — 1 241, партия «Мать Армения» — 1 692, партия «Свободные демократы» — 1 177, партия «Наследие» — 440, партия «Гражданский договор» — 15 298, партия «Родина» — 1 193.