ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը 2 ամսով երկարաձգել է գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը։ Լրագրողներին այս մասին հայտնել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս ամենն ինչի՞ համար է արվում (նկատի ունի իրավական պաշտպանություն, աջակցություն Սամվել Կարապետյանին– խմբ․), եթե «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը պարզապես երեկվա 18։30-ի դրությամբ կարող է դատական նիստի ամբողջ ելքը կանխորոշել, այսինքն՝ այդքան խրթին իրավական հարցերի և մյուս կողմից՝ պրիմիտիվ, անհիմն միջնորդության պայմաններով, «Հայկական ժամանակն» ամբողջն ասի, որ կալանքը պետք է երկարացվի։ Այդ նյութը 23։00-ի դրությամբ նույն կերպ պահպանված լինի։
Դատական նիստի ժամանակ ես և գործընկերներս բարձրաձայնենք դրա մասին, դատավորը արտահայտի իր վրդովմունքը, թե իբր «ու՞մ տեղն ենք դրել իրեն», ինքը ո՞նց կարող է լրատվամիջոցի կանխատեսումներով առաջնորդվել։ 100-ից 100 կանխատեսումը կատարեց»,- հայտարարել է Վարդևանյանը։
Սամվել Կարապետյանի տան խուզարկությունը կատարվել է հունիսի 17-ին՝ այն բանից հետո, երբ նա հանդես է եկել Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտպանությամբ՝ հայտարարելով, թե «մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա»։ Հաջորդ օրը՝ հունիսի 18-ին, նա կալանավորվել է երկու ամսով։ Օգոստոսի 15-ին դատավոր Տիգրան Դավթյանը ևս երկու ամսով երկարաձգել է կալանքի ժամկետը։
Սամվել Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ (հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների չվճարում), 296-րդ (փողերի լվացում), և 422-րդ (իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգի տապալման հրապարակային կոչեր) հոդվածներով։
Հոկտեմբերի 13-ին հայտարարվել է, որ նրա մեղադրանքը փոփոխվել է, ավելացվել է նաև ՔՕ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված նոր մեղադրանք՝ ըստ որի նա մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման մեջ՝ օգտագործելով իշխանական դիրքը, ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը։
Հոկտեմբերի 16-ին դատարանը մասնակիորեն ընդունել է քննչական խմբի ներկայացրած միջնորդությունը՝ մեկ ամսով երկարաձգելով կալանքի ժամկետը։ Այդ որոշմամբ դատարանը փաստել է, որ դեռևս հուլիսին ներկայացված տնտեսական բնույթի մեղադրանքներում բացակայում է հիմնավոր կասկածը, սակայն հաստատել է այն մասը, ըստ որի՝ հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարությունները կարող են որակվել որպես իշխանությունը բռնի եղանակով զավթելու կոչ։

Антикоррупционный суд Армении продлил срок содержания под стражей бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна еще на два месяца. Об этом журналистам сообщил его адвокат Арам Вардeванян, передает Sputnik Армения.
Вардeванян выразил возмущение, что газета «Айкакан Жаманак» еще вечером 17 ноября предсказала итог судебного заседания. «Если газета уже в 18:30 публикует точный прогноз, а к 23:00 статья остается неизменной, о какой защите можно говорить? Мы подняли этот вопрос на заседании, судья выразил негодование, будто ‘его в чем-то обвиняют’, а затем в точности принял решение, предсказанное в СМИ», — отметил он.
Обыска в доме Карапетяна прошел 17 июня, после того как он выступил в защиту Армянской Апостольской Церкви и обвинил «малую группу» в нападении на церковь и армянский народ. На следующий день, 18 июня, он был арестован на два месяца. 15 августа судья Тигран Давтян продлил срок ареста еще на два месяца.
Карапетян обвиняется по трем статьям УК Армении — 290 (уклонение от уплаты налогов), 296 (отмывание денег) и 422 (публичные призывы к захвату власти, отказу от суверенитета, нарушению территориальной целостности или свержению конституционного строя).
13 октября стало известно о новых обвинениях: ему инкриминируют особо крупное отмывание денег с использованием должностного положения или влияния, предусмотренное пунктами 2 и 3 части 3 статьи 296.
16 октября суд частично удовлетворил ходатайство следствия, продлив арест еще на месяц. При этом суд признал, что по экономическим обвинениям отсутствует обоснованное подозрение, но допустил, что высказывания Карапетяна можно трактовать как призывы к насильственному захвату власти.