18 Նոյեմբեր 2025 - 09:10 AMT
Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է հիմնադրել նոր համայնքային կառույց՝ մայրաքաղաքի երթևեկության արդյունավետ կազմակերպումն ու վերահսկողությունը համակարգելու նպատակով։ Այդ մասին հայտարարել է փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը՝ ավագանու նիստում։
«Դրա գործառույթների մեջ պետք է մտնի երթևեկության կազմակերպման հետ կապված տարբեր միջոցառումների իրականացումը։ 2026թ. համար նախանշվել է 2 խոշոր ծրագիր. հանրային տրանսպորտի դիսպետչերիզացիայի համակարգ և ընդհանուր երթևեկության կառավարում»,-նշել է նա, գրում է Factor.am-ը։
Նախատեսվում է, որ նոր կառույցը մասամբ կստանձնի գործող «Երևանտրանս» փակ բաժնետիրական ընկերության գործառույթները։ Ապագայում ավագանու քննարկմանն է ներկայացվելու նաև «Երևանտրանսը» լուծարելու վերաբերյալ նախագիծ։
Նորաստեղծ կենտրոնի համար նախատեսվում է հատկացնել մոտ 1200 քառակուսի մետր տարածքով շինություն։ Բյուջետային պլանավորման շրջանակում մինչև 2026 թվական աշխատավարձերի ավելացում չի նախատեսվում։

18 Ноябрь 2025 - 09:37 AMT
Мэрия Еревана намерена создать новое муниципальное учреждение, которое будет координировать и контролировать движение транспорта в столице. Об этом сообщил заместитель мэра Сурен Григорян на заседании городского совета.
«Новая структура будет выполнять мероприятия, связанные с организацией дорожного движения. На 2026 год запланированы две крупные программы — система диспетчеризации общественного транспорта и общая система управления движением», — отметил он, передает Factor.am .
Новый центр частично возьмет на себя функции закрытого акционерного общества «Еревантранс». Впоследствии на обсуждение Совета старейшин будет вынесен вопрос о ликвидации «Еревантранса».
Под новое учреждение планируется выделить здание площадью около 1200 квадратных метров. В рамках бюджетного планирования до 2026 года повышение зарплат не предусмотрено.