18 Նոյեմբեր 2025 - 09:36 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը գրել է, որ վերջին օրերին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին զուգահեռ որոշ քաղաքական շրջանակներ սկսել են շահարկել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անունը։
«Հստակ է, թե ինչ նպատակադրումով է դա կատարվում որոշ քաղաքական ուժերի կողմից։ Եկեղեցին երբևէ որևէ ընտրական գործընթացի չի միջամտել, և հարկ չկա Եկեղեցուն նման մեքենայություններով արհեստականորեն ներքաշել քաղաքական դաշտ՝ արդարացնելու հակաեկեղեցական գործողությունները»,–գրել է նա։
Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական տվյալներով՝ ՔՊ-ն առավելագույն քվեներն է ստացել: Կուսակցության ցուցակը գլխավորել է Արգիշտի Մեխակյանը:

18 Ноябрь 2025 - 10:28 AMT
Руководитель информационного отдела Святого Эчмиадзина, отец Есаи Артенян заявил, что в последние дни некоторые политические круги начали использовать имя Католикоса всех армян в контексте выборов в укрупнённой общине Вагаршапат.
Он подчеркнул, что цели таких действий со стороны отдельных политических сил очевидны и носят преднамеренный характер. «Церковь никогда не вмешивалась ни в один избирательный процесс, и нет необходимости искусственно втягивать Церковь в политическую сферу с помощью подобных манипуляций, чтобы оправдать антицерковные действия», — написал он.
Согласно предварительным данным выборов совета Вагаршапата, наибольшее количество голосов набрала партия «Гражданский договор». Список партии возглавил Аргишти Мехакян.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил на своей странице в Facebook, что считает результаты выборов в Вагаршапате «важным импульсом для освобождения Католикосата» и что «народ победит на парламентских выборах 2026 года».