19 Նոյեմբեր 2025 - 13:28 AMT
ՀՀ և Վրաստանի նախագահները խոսել են լոգիստիկ միջանցքների ապաշրջափակման, այդ թվում՝ TRIPP նախագծի մասին
Պաշտոնական այցով Թբիլիսիում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին քննարկել են Հայաստանի և Վրաստանի ռազմավարական գործընկերության շրջանակում փոխգործակցության զարգացման ընթացիկ դինամիկան և դրա հետագա խորացման ուղղությունները։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման, տրանսպորտային ճանապարհների և լոգիստիկ միջանցքների ապաշրջափակման, այդ թվում՝ «TRIPP» նախագծի շուրջ, քննարկելով դրանց իրագործմամբ տարածաշրջանի և հարակից միջազգային շուկաների համար ստեղծվող նոր հնարավորությունները։ Անդրադարձ է եղել նաև Վրաստանի համար դեպի Պարսից ծոց հասանելիություն ապահովող կապուղիների և Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկման հնարավոր եղանակներին, որոնք կարող են ամրապնդել Եվրոպա-Կենտրոնական Ասիա տրանսպորտային հանգույցը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացրել է 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի պատրաստականության ընթացքը՝ կարևորելով Վրաստանի մասնակցությունը այս միջազգային միջոցառումներին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները։ Հայաստանի նախագահն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավոր տնտեսական ազդեցության մասին։ Ընդգծվել է, որ գործընթացը տրամաբանական շարունակությունն է Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, որն ուղղված է համագործակցության, փոխկապակցվածության և հաղորդակցային ուղիների բացմանն ամբողջ տարածաշրջանում։

В ходе официального визита в Тбилиси президент Армении Ваагн Хачатурян и президент Грузии Михеил Кавелашвили обсудили текущую динамику сотрудничества в рамках стратегического партнёрства между двумя странами, а также пути его дальнейшего углубления.
Стороны обменялись мнениями по вопросам установления мира на Южном Кавказе, разблокировки транспортных маршрутов и логистических коридоров, включая проект TRIPP, отметив открывающиеся возможности для региона и прилегающих международных рынков. Также обсуждались варианты, обеспечивающие Грузии доступ к Персидскому заливу, и возможные способы запуска железной дороги Гюмри–Карс, что может усилить транспортный узел Европа–Центральная Азия.
Президент Хачатурян представил ход подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Армении в 2026 году, и 8-му саммиту Европейского политического сообщества, подчеркнув важность участия Грузии в этих международных мероприятиях.
Также были затронуты региональные события. Президент Армении проинформировал коллегу о результатах трёхсторонней встречи, состоявшейся 8 августа в Вашингтоне, и о возможных экономических последствиях разблокировки инфраструктуры в регионе. Было подчёркнуто, что этот процесс является логичным продолжением армянского проекта «Перекрёсток мира», направленного на развитие сотрудничества, взаимосвязанности и открытия коммуникационных маршрутов во всём регионе.
«Маршрут позволит Азербайджану достичь Нахиджевана с полным уважением к суверенитету Армении. Армения также формирует эксклюзивное партнёрство с США для развития этого коридора; срок может быть продлён до 99 лет, и ещё на 99 лет после этого. Мы ожидаем серьёзные инфраструктурные преобразования — американские компании с нетерпением ждут возможности войти на рынок и инвестировать крупные суммы, что принесёт экономическую выгоду всем трём государствам», — заявил Трамп.
11 сентября Никол Пашинян отметил, что Армения предоставила американской стороне не землю в аренду на 99 лет, а право на застройку.