Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են հայ-սիրիական հարաբերությունների զարգացումը՝ շեշտադրելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Միրզոյանը հայտնել է հումանիտար ականազերծման աշխատանքներում ՀՀ աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը: Արարատ Միրզոյանն ու Ասադ Ալ-Շայբանին անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին:
Ընդգծվել է, որ փոխգործակցության զարգացման համար ամուր հիմքեր են ստեղծել Հայաստանի և Սիրիայի, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները։ Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարը որպես զարգացման ներուժ ունեցող ուղղություններ առանձնանշվել են տնտեսական, ներդրումների խթանման ոլորտները, հումանիտար ծրագրերը:
«Սիրիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ գործընկերոջը շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կապակցությամբ, և մտքեր են փոխանակվել խաղաղության շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՀՀ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի» աշխատակիցները Սիրիայում էին տեղակայվել 2019–ին և տարհանվել այդ երկրում պատերազմական գործողությունների մեկնարկի ժամանակ, որոնց արդյունքում տապալվեց Բաշար Ասադի ռեժիմը։

20 Ноябрь 2025 - 10:40 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Сирии Ассадом Аль-Шайбани. Собеседники обсудили развитие армяно-сирийских отношений, отметив важность расширения сотрудничества и активизации политического диалога.
Мирзоян подтвердил готовность Армении продолжить поддержку Сирии в рамках гуманитарного разминирования. Министры также обменялись мнениями по поводу последних региональных событий.
Было подчеркнуто, что основу для углубления сотрудничества создают традиционно дружеские отношения между двумя народами. В числе направлений с наибольшим потенциалом были выделены экономика, стимулирование инвестиций и гуманитарные программы.
Глава МИД Сирии поздравил армянского коллегу с достигнутыми 8 августа в Вашингтоне договорённостями между Арменией и Азербайджаном по установлению мира. Также обсуждались шаги, направленные на дальнейшее укрепление стабильности и продвижение мирного процесса.
Сотрудники Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Армении были направлены в Сирию в 2019 году, но были эвакуированы после начала вооружённых действий, приведших к падению режима Башара Асада.