20 Նոյեմբեր 2025 - 12:49 AMT
«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման անդամ, փաստաբան Ռուբեն Մխիթարյանի պաշտպան Լիանա Գասպարյանը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 20-ին Գյումրիում տեղի ունեցած իրադարձություններին, ասել է, որ ներկայացված մեղադրանքը կառուցվել է բացառապես մեկ ոստիկանի ցուցմունքի հիման վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր պաշտպանյալին ապօրինաբար են ձերբակալել, ապա կալանավորել և մոտ 1 ամիս պահել անազատության մեջ։ Ռուբեն Մխիթարյանի գործն առանձնակի էր, քանի որ նա իր մասնագիտական գործունեությունն էր իրականացնում։ Նման դատական ակտ, կալանքի միջնորդություն իմ պրակտիկայում չեմ ունեցել, երբ նշվում է անձին կալանքի տանելու հիմքերը, բայց չի նշվում, թե ինչին կարող է անձը խոչընդոտել կամ ինչից խուսափել։
Ի դեպ, Մխիթարյանի ձերբակալության արձանագրությունը կազմել է մի ոստիկան, իսկ հարցաքննվել մեկ այլ։ Նրան ներկայացված մեղադրանքը հիմնվել է ընդամենը 1 ոստիկանի ցուցմունքի հիման վրա։ Այսինքն՝ վարույթն իրականացնող մարմինը, չակերտավոր արդարադատություն իրականացնող տվյալ դատավորը աչք է փակել այդ հանգամանքի վրա»,- նշել է Գասպարյանը։
Փաստաբանը շեշտել է՝ կալանքի միջնորդության քննման ժամանակ դատարանին համոզելով են նայել այն տեսանյութը, որտեղ հստակ երևում է՝ Մխիթարյանին վերագրվող հանցանքները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Նա վստահեցրել է, որ Մխիթարյանի քայլերը եղել են կանխարգելող և հանդարտեցնող։
Ինքը՝ Ռուբեն Մխիթարյանը, անդրադառնալով իրադարձություններին, նշել է, որ հոկտեմբերի 20-ին եղել է Գյումրիում՝ իր մասնագիտական պարտականությունները կատարելու նպատակով, սակայն անուններ չի նշել՝ փաստաբանական գաղտնիքը չխախտելու համար։
«Այդ օրը Երևանից շարժվեցի Գյումրի։ Քաղաքապետարանին մոտենալու և շենք մուտք գործելու համար ցույց եմ տվել իմ փաստաբանի արտոնագիրը, ապա մի քանի ճշտումներ անելուց հետո մտա ներս։ Այսինքն՝ ոստիկանները քաջատեղյակ էին, որ ես փաստաբան եմ ու ինչ գործունեություն եմ իրականացնելու։ Տեսանյութերից մեկում երևում է, որ հանգիստ կանգնած եմ, այդ ժամանակ փոխքաղաքապետ Ալեքս Առաքելյանը հարցազրույց էր տալիս, ու նկատեցի, որ ինչ-որ ակտվիություն կա։ Տեսագրությունում երևում է, որ 1-2 րոպե հետո հայնտվել եմ կիզակետում՝ ձեռքերս բարձրացրած մտել եմ ոստիկանների և քաղաքացիների մեջտեղը։ Դա տևել է ընդամենը 15-20 վայրկյան»,– նշել է Մխիթարյանը։
Նա հավելել է, որ հենց այդ պահին իրեն բերման են ենթարկել, չնայած ինքը մի քանի անգամ ներկայացրել է, թե ով է և ինչ գործառույթ է իրականացնում։
Մխիթարյանի խոսքով՝ տարօրինակ էր նաև այն հանգամանքը, որ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն այդքան մեծ ուժերով ներգրավվել էին Գյումրու քաղաքապետարանում, մինչդեռ համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանին անգամ ծանուցում չէր ուղարկվել։
«Այդտեղ կատարվողը կարծես բեմականացում լիներ։ Այս ամենը չէր լինի, եթե Գյումրու քաղաքապետին ծանուցում ուղարկեին, կանչեին։ Այսինքն, այս ամենը հնարավոր էր առանց աղմուկի անել, բայց ՀՀ իշխանություններն ընտրել էին բեմականացում անելու տարբերակը։ Ուղղակի խնդիրը պետք էր մասսայական դարձնել»,– նշել է Մխիթարյանը։
Ինչ վերաբերում է հետագա քայլերին՝ նա տեղեկացրել է, որ ներկայում քննարկվում են հնարավոր գործողությունները, և որոշում կայացնելու դեպքում լրացուցիչ կտեղեկացնեն։
Փաստաբան Լիանա Գասպարյանը հավելել է, որ Մխիթարյանի օրինակը ցույց է տալիս՝ վտանգված է ամբողջ փաստաբանական համայնքը։ Նա վստահեցրել է՝ չեն լռելու և շարունակելու են պայքարել արդար դատական համակարգի հաստատման համար։
Ինքը՝ Մխիթարյանը, ևս նշել է, որ վերջին շրջանում ամենաշատ թիրախի տակ հայտնված խումբը փաստաբաններն են։
Հոկտեմբերի 20-ին ոստիկանությունը ներխուժել էր Գյումրու քաղաքապետարան՝ համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանին բերման ենթարկելու նպատակով։ Տեղի ունեցած բախումների արդյունքում ձերբակալվել էր 23 քաղաքացի, այդ թվում՝ Ռուբեն Մխիթարյանը, որին հոկտեմբերի 23-ին երկու ամսով կալանավորել էին։ Նա ազատ է արձակվել 2025 թվականի նոյեմբերի 18-ին։

20 Ноябрь 2025 - 13:07 AMT
Защитник участника народного движения «Нашим путём», адвоката Рубена Мхитаряна, Лиана Гаспарян, заявила, что выдвинутое против него обвинение было основано исключительно на показаниях одного сотрудника полиции, сообщает «Sputnik Армения». Речь идёт о событиях 20 октября в Гюмри.
«Нашего подзащитного незаконно задержали, затем арестовали и почти месяц держали в изоляции. Особенность дела в том, что Мхитарян исполнял свои профессиональные обязанности. В моей практике не было такого, чтобы в ходатайстве о заключении под стражу указывались основания, но не объяснялось, чему может помешать человек или от чего скрыться», — отметила Гаспарян.
По её словам, протокол задержания составил один полицейский, а допрос проводил другой. «Обвинение и так называемое правосудие проигнорировали тот факт, что всё дело строилось на одном единственном свидетельстве», — сказала она.
Адвокат добавила, что суд согласился просмотреть видеозапись только после настойчивых требований. На ней видно, что обвинения против Мхитаряна не соответствуют действительности. Она подчеркнула, что действия адвоката были направлены на предотвращение конфликта и успокоение ситуации.
Рубен Мхитарян также рассказал о событиях. По его словам, 20 октября он прибыл в Гюмри для исполнения профессиональных обязанностей, не уточнив деталей из соображений адвокатской тайны.
«Я выехал из Еревана в Гюмри. У мэрии показал удостоверение адвоката, после нескольких уточнений вошёл внутрь. Полиция знала, что я адвокат и с какой целью приехал. На видео видно, как я спокойно стою. Заместитель мэра давал интервью, я заметил оживление, поднял руки и зашёл между полицейскими и гражданами. Это длилось 15–20 секунд», — пояснил он.
Тем не менее, несмотря на неоднократное представление, его тут же задержали. Он также отметил, что привлекло внимание чрезмерное участие полиции и СНБ в мэрии Гюмри, в то время как самому мэру Вардану Гукасяну даже не направили официального уведомления.
«Происходящее напоминало театральную постановку. Этого всего можно было избежать, просто отправив повестку мэру. Власти выбрали спектакль, чтобы превратить всё в публичное шоу», — сказал он.
Относительно дальнейших шагов он сообщил, что обсуждаются возможные действия и в случае принятия решений будет дана дополнительная информация.
Лиана Гаспарян добавила, что дело Мхитаряна свидетельствует об угрозе для всего адвокатского сообщества. Она заверила, что не собирается молчать и продолжит бороться за справедливую судебную систему.
Сам Мхитарян отметил, что в последнее время именно адвокаты стали наиболее уязвимой и атакуемой группой.
20 октября полиция ворвалась в мэрию Гюмри с целью задержания мэра Вардана Гукасяна. В результате столкновений были задержаны 23 человека, в том числе Рубен Мхитарян. Он был арестован 23 октября на два месяца и освобождён 18 ноября 2025 года.