20 Նոյեմբեր 2025 - 12:59 AMT
Երևանում անցկացվել է Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են պետական գերատեսչությունների, հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։ Նիստը տեղի է ունեցել «Ընդդեմ գենդերային բռնության 16-օրյա արշավին» ընդառաջ։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է պայքարը ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեմ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա գնահատմամբ՝ 2024 թվականը եղել է համակարգային և արմատական բարեփոխումների տարի ընտանեկան բռնության կանխարգելման ոլորտում։ Մշակվել և հաստատվել է 11 ենթաօրենսդրական ակտ, որոնք կարգավորում են մի շարք ոլորտային գործընթացներ։
«Սահմանվել է ընտանեկան բռնության ենթարկվող անձանց աջակցության տրամադրման հստակ և միասնական կարգ, ձևավորվել են ոլորտում ծառայություն մատուցող մասնագետների վերապատրաստման կազմակերպման հստակ պահանջներ ու չափանիշներ, ընդունվել է ընտանեկան բռնություն գործադրած անձանց ռեաբիլիտացման ծրագիրը հաստատելու մասին համապատասխան որոշումը՝ ամրագրելով դրա իրավական և մեթոդաբանական հիմքերը, սահմանվել է ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների պարտադիր հավաստագրման պահանջ՝ որպես սոցիալական աջակցության ծառայություններ մատուցող կառույցներ, ամբողջական գործարկման է անցել ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի կենտրոնացված հաշվառման համակարգը»,- մանրամասնեց Թորոսյանը։
Նա նշել է, որ չնայած գործադրված ջանքերին՝ առկա են լուրջ մարտահրավերներ՝ մասնավորապես հանրային իրազեկության, մասնագիտական կարողությունների զարգացման, վաղ հայտնաբերման և համայնքային համագործակցության ոլորտներում։
«Այս հարցերը պահանջում են և՛ հետևողական քաղաքական ջանք, և՛ համատեղ մոտեցում։ Այս համատեքստում ուզում եմ հստակ և աներկբա ընդգծել, կառավարությունը շարունակելու է ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեմ հետևողական պայքարի, դրա կանխարգելման քաղաքականությունը։ Բռնությունը, այդ թվում՝ ընտանեկան բռնությունը, որևէ տեղ չունի և չպետք է ունենա մեր հասարակությունում»,– եզրափակել է Արսեն Թորոսյանը։
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը նշել է, որ ընտանեկան բռնության կանխարգելումն ու տուժածների պաշտպանությունը նախարարության առաջնահերթություններից են։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի 10 ամիսների տվյալներով գրանցվել է ընտանեկան բռնության 2353 դեպք՝ նախորդ տարվա 1860-ի համեմատ։ Տուժածների դիմելիության աճը պայմանավորված է ոչ թե բռնությունների թվաքանակի աճով, այլ մարդկանց՝ օգնություն խնդրելու ավելի բարձր պատրաստակամությամբ։
Նա նաև հայտնել է, որ արդեն իրականացվում է էլեկտրոնային հսկողության համակարգերի՝ ձեռնաշղթաների ձեռքբերման գործընթացը, որոնք կսկսեն կիրառվել 2026 թվականի առաջին եռամսյակից։ Այդ համակարգը, ըստ Մկրտչյանի, զգալիորեն կբարելավի կանխարգելման մեխանիզմների արդյունավետությունը։
Նրա խոսքով՝ ուշադրություն է դարձվում ոստիկանների վերապատրաստմանը, իրավական բացերի լրացմանը, դատարանների հետ համագործակցությանը։ Դիտարկվում են նաև դատական պրակտիկայում ի հայտ եկող խնդիրները, այդ թվում՝ ոստիկանության որոշումների վիճարկման և բեկանումների դեպքերը։
Վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականի ընթացքում հաշվառման է վերցվել 1858 նոր անձ, իսկ ընդհանուր հաշվառման մեջ գտնվողները՝ 2243։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լուսինե Սարգսյանն էլ նշել է, որ վերջին երկու տարում ոլորտում իրականացվել են լուրջ բարեփոխումներ, օրենսդրություն է կատարելագործվել, և ձևավորվել է միասնական սկզբունքներով կառավարվող ծառայությունների բազա։
Նա հավելել է, որ գործարկվել է ընտանեկան բռնության դեպքերի վիճակագրության և տվյալների հավաքագրման միասնական առցանց հարթակ, որը թույլ կտա հաջորդ տարվանից կառուցել առավել արդյունավետ, տվյալահենք պետական քաղաքականություն։

В Ереване состоялось расширенное заседание Совета по предотвращению домашнего и семейного насилия с участием представителей госорганов, общественных организаций и международных структур. Заседание приурочено к кампании «16 дней активных действий против гендерного насилия».
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян заявил, что правительство продолжит последовательную борьбу с домашним и семейным насилием, сообщает «Арменпресс».
По его словам, 2024 год стал годом системных и глубоких реформ в данной сфере. Приняты 11 подзаконных актов, регулирующих различные процессы в этой области.
«Определён чёткий и единый порядок оказания помощи пострадавшим от домашнего насилия, установлены стандарты организации переподготовки специалистов, принят порядок реабилитации лиц, совершивших насилие, с чёткой правовой и методологической базой. Общественные организации обязаны пройти сертификацию как поставщики социальных услуг. Также полностью запущена централизованная система учёта случаев семейного и бытового насилия», — уточнил Торосян.
Он отметил, что, несмотря на достигнутое, остаются серьёзные вызовы — в первую очередь в вопросах информированности населения, развития профессиональных навыков, раннего выявления и взаимодействия с общинами.
«Эти вопросы требуют как последовательной политики, так и совместного подхода. Хочу чётко и однозначно подчеркнуть: правительство продолжит последовательную борьбу с семейным и бытовым насилием. Насилие, включая семейное, не имеет и не должно иметь места в нашем обществе», — заключил министр.
Замминистра внутренних дел Армен Мкртчян сообщил, что предотвращение домашнего насилия и защита пострадавших являются приоритетами министерства.
По его словам, за 10 месяцев 2025 года зарегистрировано 2353 случая семейного насилия, что выше показателя за аналогичный период 2024 года — 1860. Однако рост объясняется не увеличением насилия, а большей готовностью людей обращаться за помощью.
Он добавил, что уже реализуется закупка электронных браслетов, которые начнут использоваться с первого квартала 2026 года. По его оценке, это значительно повысит эффективность мер профилактики.
Также ведётся работа по переподготовке полицейских, устранению правовых пробелов, укреплению сотрудничества с судами и анализу проблем судебной практики — в том числе по оспариванию решений полиции.
В 2025 году на учёт поставлены 1858 новых лиц, всего в системе числятся 2243 человека.
Руководитель армянского офиса Фонда ООН в области народонаселения Лусине Саргсян отметила, что за последние два года в данной сфере проведены значительные реформы, усовершенствовано законодательство и создана единая система предоставления услуг на основе общих принципов.
Она сообщила, что запущена онлайн-платформа для сбора и анализа данных о случаях семейного насилия. С 2026 года на её основе будет выстраиваться более эффективная государственная политика, основанная на анализе данных.