20 Նոյեմբեր 2025 - 13:46 AMT
Ստամբուլում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմք են դրել նոր խաղաղ շրջանի:
Նա հույս է հայտնել, որ շատ շուտով ՀՀ–ն կունենա բաց ցամաքային սահման ու դիվանագիտական հարաբերություններ հարևան Թուրքիայի հետ:
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատմական քայլ կատարեցին՝ նախաստորագրելով խաղաղության համաձայնագիրը և վերահաստատելով բոլոր հաղորդակցությունները վերաբացելու իրենց հանձնառությունը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության նկատմամբ լիակատար հարգանքի վրա: Հայաստանը և ԱՄՆ–ն էլ պայմանավորվել են աշխատել միմյանց և փոխհամաձայնեցված այլ գործընկերների հետ՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի վրա:
Սա լայնածավալ ենթակառուցվածքային ծրագիր է նոր երկաթուղիների, գազի և նավթի խողովակաշարերի, էլեկտրաէներգիայի ու ինտերնետի մալուխների անցկացման համար ամբողջ Հայաստանում:
Այս առումով, հարգելի՛ գործընկերներ, Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին խոսելիս չափազանց կարևոր է օգտագործել լեգիտիմ տերմինաբանությունը, որը փոխադարձ համաձայնեցված է և հարգում է տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության սկզբունքները:
Ադրբեջանն այս հոկտեմբերին հայտարարեց, որ վերացնում է իր տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման նկատմամբ բոլոր սահմանափակումները, և նախագահ Ալիւեը դա համարեց հստակ նշան, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղությունը գոյություն ունի ոչ միայն թղթի վրա, այլև գործնականում: Հայաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնել այս կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել տարանցում ապահովել Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան, ինչպես նաև Ադրբեջանի երկու մասերի միջև՝ այսօր մեր տարածքում առկա ճանապարհներով:
Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան հացահատիկի փոխադրումը Ղազախստանից ու Ռուսաստանից ցույց է տալիս, որ ավելի լայն տարածաշրջանն ընդունում է խաղաղության փաստը և արդեն օգուտներ է քաղում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից»,–ասել է նա։
Կարապետյանը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը կարող են ամրապնդել միմյանց, ինչպես նաև տարածաշրջանի դերը՝ որպես կարևորագույն տարանցիկ հանգույց, որը կապում է Եվրոպան, Սև ծովը, Թուրքիան, Կասպից ծովը և Կենտրոնական Ասիան:
«Ամփոփելով՝ այս նոր տարածաշրջանային միջավայրն իրական հնարավորություններ է բացում Եվրոպական միության Գլոբալ դարպասների ռազմավարության և Միջին միջանցքի համար»,–ասել է նա։

Во время осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ в Стамбуле депутат Национального собрания Армении Мария Карапетян подчеркнула, что соглашения, достигнутые 8 августа в Вашингтоне между Арменией и Азербайджаном, положили начало новому этапу мира.
Она выразила надежду, что в скором времени Армения получит открытую сухопутную границу и установит дипломатические отношения с соседней Турцией.
«8 августа в Вашингтоне Армения и Азербайджан предприняли исторический шаг, предварительно подписав мирное соглашение и подтвердив свою приверженность открытию всех коммуникаций на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции. Армения и США также договорились работать над проектом „Путь Трампа ради международного мира и процветания“ совместно с согласованными партнёрами», — заявила она.
По словам Карапетян, речь идёт о масштабной инфраструктурной инициативе, включающей прокладку железных дорог, трубопроводов, линий электропередачи и интернет-кабелей по территории Армении.
«В этом контексте, уважаемые коллеги, обсуждая инфраструктурные проекты в Южном Кавказе, важно использовать легитимную терминологию, согласованную обеими сторонами и уважающую принципы территориальной целостности и суверенитета», — добавила она.
Карапетян напомнила, что в октябре Азербайджан объявил об отмене всех ограничений на транзит армянских товаров по своей территории. По ее словам, президент Алиев расценил это как подтверждение существующего мира не только на бумаге, но и в действительности. Армения выразила благодарность и заявила о готовности обеспечить транзит из Турции в Азербайджан, а также между двумя частями Азербайджана по своим дорогам.
Кроме того, как подчеркнула Карапетян, транспортировка зерна из Казахстана и России через территорию Азербайджана и Грузии в Армению показывает, что более широкий регион уже пользуется преимуществами разблокированных коммуникаций.
Подводя итог, она отметила, что Армения, Азербайджан и Грузия могут укрепить друг друга и усилить роль региона как транзитного узла, соединяющего Европу, Чёрное море, Турцию, Каспий и Центральную Азию.
«Этот новый региональный климат создаёт реальные возможности для реализации стратегии Глобальных ворот ЕС и Среднего коридора», — подчеркнула Карапетян.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи был подписан совместный Хартия, а министры иностранных дел Армении и Азербайджана в присутствии лидеров предварительно подписали мирное соглашение об установлении межгосударственных отношений.