21 Նոյեմբեր 2025 - 06:39 AMT
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի նախագահի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Գենդերային հավասարության հարցերով ՄԱԿ Բարեկամների խմբի շրջանակում, ընդգծել է երկրի շարունակական հանձնառությունը՝ ռազմավարական փաստաթղթերում և ինստիտուցիոնալ մշակույթում գենդերային հավասարության ապահովման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է, որ Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանին Հայաստանը՝ համագործակցելով Էստոնիայի, Ֆրանսիայի, Կոստա Ռիկայի, Չիլիի, Ճապոնիայի և Քենիայի հետ, նախաձեռնել է հայտարարություն՝ նվիրված թվային տեխնոլոգիաներին և կանանց ու աղջիկների իրավունքներին։
Հանձնառությունն ընդգծվել է՝ ուղղված կոնկրետ քայլերի ձեռնարկմանը՝ ձևավորվող թվային և արհեստական բանականության քաղաքականության շրջանակում գենդերային սկզբունքները համակարգելու համար։
Հանդիպման մասնակիցներն առանձնահատուկ կարևորություն են տվել այն մոտեցմանը, որ գենդերային հավասարությունը չի սահմանափակվում միայն վիճակագրությամբ, այլ ենթադրում է կանանց ձայնի իրավունքի իրացումը և նրանց ներգրավումը խաղաղության, թվային վերափոխման, կլիմայական քաղաքականության և կառավարման առանցքային գործընթացներում։

Постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян во время встречи с председателем Генеральной Ассамблеи ООН, которая состоялась в рамках Группы друзей по вопросам гендерного равенства, подтвердил приверженность страны обеспечению гендерного равенства в стратегических документах и институциональной культуре.
На встрече было представлено, что на 58-й сессии Совета по правам человека Армения, совместно с Эстонией, Францией, Коста-Рикой, Чили, Японией и Кенией, выступила с инициативой заявления, посвящённого цифровым технологиям и правам женщин и девочек.
Эта приверженность выражается в конкретных шагах по интеграции гендерных принципов в формирующуюся политику в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Участники встречи особо подчеркнули, что гендерное равенство не ограничивается лишь статистикой, а предполагает право женщин на голос и их участие в ключевых процессах, включая установление мира, цифровую трансформацию, климатическую политику и управление.