Օրերս Երևանում տեղի է ունեցել «Բիզնեսն՝ արվեստին» մրցանակաբաշխությունը, որը եզրափակում էր ASA արվեստի ջատագովման համայնքի (Advocacy Society for the Arts)այս տարվա համաժողովը` նվիրված մշակույթի ու ստեղծարար արդյունաբերությունների ոլորտի զարգացմանը։ Մրցանակաբաշխությունը նպատակ ունի խրախուսել այն ընկերություններին, որոնք աջակցում են արվեստին և նպաստում մշակութային զարգացմանը։ Այն միտված է բացահայտելու բիզնեսի և արվեստի համագործակցության ուժը՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող է այդ դաշինքը վերափոխել համայնքները և խթանել ստեղծարար հզոր ներուժը Հայաստանում։
«Մշակութային ժառանգության պահապան» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել Երևանի կոնյակի գործարանը՝ պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանման գործում իր նվիրումի համար։
Երևանի կոնյակի գործարանին այս անվանակարգում առաջադրել է Մշակույթի զարգացման հիմնադրամը։
«Կիսելով այս մրցանակն այն բոլոր գործընկերների հետ, ում հետ տարբեր տարիների ARARAT-ը իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նման գնահատականի համար։ ARARAT-ի համար մշակութային արժեքների պահպանումն ու տարածումը ոչ միայն առաքելություն, այլև ինքնության մաս է, միգուցե՝ ամենապարտավորեցնողը։ Այս մրցանակը, ըստ իս, նաև գեղեցիկ խորհրդանիշ է առ այն, որ թեպետ շատ անգամներ ARARAT-ը չի գնում հայտնի ճանապարհներով, բայց գործընկերների հետ ընդհանուր արժեքներ դավանելու և փոխադարձ վստահության պարագայում ձևավորվում են համագործակցության նոր հետաքրքիր ուղիներ, որոնք շարունակում են բացահայտել մեր ժառանգության նոր եզրերը», – ընդգծել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

На днях в Ереване состоялась церемония вручения премии «Бизнес – искусству», которая завершила форум сообщества по продвижению искусства ASA (Advocacy Society for the Arts). В этом году форум был посвящен развитию культуры и сферы креативных индустрий. Цель премии – поощрить компании, которые поддерживают искусство и способствуют культурному развитию. Премия также призвана показать силу сотрудничества бизнеса и искусства, демонстрируя, как этот союз может преобразовывать сообщества и стимулировать творческий потенциал в Армении.
В номинации «Хранитель культурного наследия» премии был удостоен Ереванский коньячный завод за приверженность делу сохранения исторического и культурного наследия.
Ереванский коньячный завод в данной номинации был выдвинут Фондом развития культуры.
«Разделяя эту награду с партнёрами, с которыми ARARAT на протяжении разных лет реализовал многочисленные проекты, хотела бы выразить благодарность за столь высокую оценку. Для ARARAT сохранение и распространение культурных ценностей – не только миссия, но и часть идентичности, возможно, самая обязывающая. Не секрет, что ARARAT зачастую не идет по проторенному пути, и опираясь на разделенные с партнерами ценности и взаимное доверие, создаёт новые, яркие форматы сотрудничества, позволяющие вновь и вновь раскрывать многогранность нашего наследия. Эта премия, на мой взгляд, яркое тому подтверждение», – подчеркнула руководитель отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.