21 Նոյեմբեր 2025 - 12:57 AMT
Գյումրու համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդին՝ Սպարտակ Ղուկասյանը, կալանավորվել է։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Տաթևիկ Մուրադյանի, բավարարել է նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Այդ մասին տեղեկացրել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Սպարտակ Ղուկասյանը ձերբակալվել էր նոյեմբերի 20–ին՝ Գյումրու քննչական բաժնի շենքի մոտից։ Նա հրավիրված էր հարցաքննության՝ քրեական վարույթի շրջանակում։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, որոնք վերաբերում են մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կատարված խուլիգանությանը։
Վարույթը առնչվում է Սպարտակ Ղուկասյանի կողմից դատական նիստից հետո արված մի հայտարարությանը, որն ըստ ՔԿ-ի՝ պարունակել է հայհոյանք և դարձել է վարույթի հիմքը։

21 Ноябрь 2025 - 13:11 AMT
Сын мэра Гюмри Спартак Гукасян арестован. Суд по уголовным делам общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Мурадян удовлетворил ходатайство о его заключении под стражу, сообщает Следственный комитет, передаёт «Пастинфо».
Гукасян был задержан 20 ноября у здания Гюмрийского следственного отдела. Он был приглашён на допрос в рамках уголовного дела.
По информации СК, в ходе предварительного следствия в отношении одного лица возбуждено уголовное преследование по статье 297, часть 2, пункты 1 и 3 УК Армении — хулиганство, совершённое группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий.
Производство связано с высказыванием, сделанным Спартаком Гукасяном после судебного заседания, которое, по версии СК, содержало нецензурные выражения и стало основанием для возбуждения дела.