Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի 12-րդ համաժողովն անցկացվելու է Երևանում 2027 թվականին։
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 11-րդ համաժողովի և Ծխախոտային արտադրանքի անօրինական առևտրի վերացման արձանագրության կողմերի հանդիպման չորրորդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանն ընտրվել է որպես կողմերի 12-րդ համաժողովի հյուրընկալող երկիր։ Հայաստանը նաև ընտրվել է որպես Արձանագրության կողմերի հանդիպման հինգերորդ նստաշրջանի հյուրընկալող երկիր»,–ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս ընտրությունը վերահաստատում է միջազգային հանրության աճող վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ` որպես հանրային առողջության պահպանման, ինչպես նաև ծխախոտի օգտագործման և անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի գործընթացների կարևոր դերակատարի:
Նշվում է նաև, որ Հայաստանին այժմ վստահված է ծխախոտի «համաճարակի» դեմ պայքարի պատասխանատու աշխատանքը՝ նպաստելու մարդկության դեմ ծառացած ներկա հանրային առողջության ոլորտում և անօրինական առևտրի վերացման բնագավառներում մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Կոնվենցիայի կողմերի 12-րդ համաժողովը (COP12) և Արձանագրության կողմերի հանդիպման հինգերորդ նստաշրջանը կայանալու են Երևանում 2027 թվականին

Двенадцатая конференция сторон Рамочной конвенции Всемирной организации здравоохранения по борьбе против табака (РКБТ) пройдет в Ереване в 2027 году.
Как сообщает Министерство иностранных дел Армении, данное решение было принято в ходе 11-й конференции сторон и четвёртой сессии встречи сторон Протокола по ликвидации незаконной торговли табачной продукцией. Армения была выбрана не только местом проведения COP12, но и пятой сессии встречи сторон Протокола.
В заявлении отмечается, что этот выбор подтверждает растущее доверие международного сообщества к Армении как к важному участнику процессов по защите общественного здоровья и борьбе с употреблением табака и незаконным оборотом табачной продукции.
Также подчеркивается, что Армении доверена ответственная миссия в противодействии «табачной эпидемии» и преодолении вызовов в области общественного здравоохранения и ликвидации незаконной торговли.