24 Նոյեմբեր 2025 - 07:10 AMT
ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում (EUMA) նոյեմբերի 23-ին իրականացրել է իր 7000-րդ պարեկությունը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է առաքելության գրասենյակը։
«Առաքելությունը շարունակում է հանձնառու մնալ իր մանդատին հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ դիտորդները Հայաստան են ժամանել 2023-ի փետրվարի 20-ին։ 2025–ի հունվարին որոշում ընդունվեց, ըստ որի եվրոպացի դիտորդները կմնան Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ևս երկու տարի՝ մինչև 2027-ի փետրվարի 19-ը։Բաքվից Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը մեղադրում են «լրտեսական գործունեություն», «հեռադիտակային դիվանագիտություն» իրականացնելու մեջ:

24 Ноябрь 2025 - 08:00 AMT
Европейская гражданская миссия в Армении 23 ноября провела свой 7000-й патруль. Об этом сообщило представительство миссии на своей странице в Facebook.
«Миссия продолжает оставаться приверженной своему мандату на армянской стороне армяно-азербайджанской границы», — говорится в заявлении.
Наблюдатели ЕС прибыли в Армению 20 февраля 2023 года. В январе 2025 года было принято решение о продлении их пребывания в приграничных районах Армении еще на два года — до 19 февраля 2027 года.
В Баку неоднократно обвиняли миссию ЕС в Армении в «шпионской деятельности» и проведении «телескопической дипломатии».