Երեւանում տեղի է ունեցել հայտնի պատմաբան Լեոյի «Անցյալից» գրքի երկրորդ հրատարակության շնորհանդեսը, աշխատությունը հրատարակվել է Միքայել Հայրապետյանի խմբագրությամբ: Առաջին անգամ հայտնի պատմաբանի ու գրողի գիրքը հրատարակվել է 1925թ., որից հետո տարիներ շարունակ մոռացության է մատնվել խորհրդային իշխանությունների կողմից:
«Այս գիրքը պետք է լինի յուրաքանչյուր հայի սեղանի գիրքը, քանի որ այնտեղ նկարագրվում են հայ ժողովրդի ճակատագրական սխալները, որ արվել են անցյալ դարասկզբին: Ես հուսով եմ, որ «Անցյալից» գրքի ընթերցանությունը կօգնի մեզ խուսափել սխալների կրկնությունից, որոնք, ցավոք, մենք կրկնում ենք նորից ու նորից»,-շնորհանդեսին ասել է Մ.Հայրապետյանը:
«Շուրջ 80 տարի առաջ գրված «Անցյալից» գիրքը պատմական, գրական ու քաղաքագիտական արժեք է ներկայացնում»,-ասել է գրախոսականի հեղինակ Աշոտ Սարգսյանը:-«Գիրքը գրվել է Հայոց ցեղասպանությունից 10 տարի անց, երբ հեղինակը կարողացավ ուշքի գալ ու ետ նայել: Ինձ վիճակվել է ընթերցել գրքի օրիգինալը, որը դատելով նրա վիճակից, փակված լինելով արխիվում, այնուամենայնիվ, բազմիցս ընթերցվել է եւ բազում տողեր ընդգծված են»:
Երկրորդ անգամ Լեոյի «Անցյալից» պատմագրական աշխատությունը հրապարակվել է 2009թ. «Շեմ» տպագրատանը:
Լեոն (Առաքել Գրիգորի Բաբախանյան) ծնվել է 1860թ. ապրիլի 14-ին Շուշիում, նա ականավոր հայ պատմաբան է, գրող, հրապարակախոս, Երեւանմի համալսարանի պրոֆեսոր:
20 դարի սկզբին նա բազում հետազոտություններ է հրապարակել Հայաստանի պատմության հիմնական խնդիրների վերաբերյալ: Նրան են պատկանում հայ տպագրությանը, հայտնի հայ հասարակական գործիչների, հրապարակախոսների ու քննադատների կյանքին ու գործունեությանը նվիրված մենագրությունները:

В Ереване состоялась презентация второго издания книги армянского известного историка Лео «Из прошлого» под редакцией Микаела Айрапетяна. Впервые книга знаменитого армянского писателя и историка была опубликована в 1925 году, после чего на долгие годы советским строем была предана забвению.
«Эта книга должна стать настольной книгой каждого армянина, так как в ней описаны роковые ошибки армянского народа, совершенные в начале прошлого века. Я надеюсь, что прочтение «Из прошлого» поможет нам избежать повторения ошибок, которые, к сожалению, мы продолжаем повторять снова и снова», – на презентации книги сказал редактор книги Микаел Айрапетян.
«Написанная более 80 лет назад, книга «Из прошлого» представляет собой историческую, литературную и политологическую ценность» – сказал автор рецензии Ашот Саркисян, – «Книга была написана Лео через десять лет после Геноцида армян, когда автор сумел прийти в себя и оглянуться назад. Мне довелось прочесть оригинал книги, которая, судя по своему состоянию, будучи запертой в архивах, была не раз перечитана и вся подчеркнута».
Во второй раз историко-литературная работа Лео «Из прошлого» была опубликована в 2009 году в типографии «Шем».
Лео (Бабаханян, Аракел Григорьевич) родился 14 апреля 1860 в Шуши, выдающийся армянский историк, писатель, публицист, профессор Ереванского университета.
К началу 20 века опубликовал много исследований по основным проблемам истории Армении. Ему принадлежат монографии на армянском языке, посвященные истории армянского книгопечатания, жизни и деятельности главы армянских общественных деятелей, публицистов и критиков XIX века. В последние годы жизни работал над многотомной историей Армении.