Նոյեմբերի 21-ին Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ-Թթուջուր հատվածում բռնկված հրդեհը նոյեմբերի 23-ին արդեն հասել է ՇՄՆ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին ենթակա «Ճամբարակի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Գետիկի անտառպետության առաջին, երկրորդ և չորրորդ պահաբաժիններ՝ այրելով խոտածածկ տարածքներ և ծառեր, հայտնում է ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայությունը։
Հրդեհաշիջման գործողություններում ներգրավված են եղել ՆԳՆ փրկարար ծառայության մեծաթիվ մարտական հաշվարկներ, ինչպես նաև ուղղաթիռ։ Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչությունների աշխատակիցներն էլ միացել են աշխատանքներին։
Բարդ ռելիեֆային տեղանքն ավելի է դժվարացրել հրդեհաշիջումը. որոշ հատվածներում այն իրականացվել է միայն անհատական միջոցներով։ Թեև որոշ հատվածներում հաջողվել է սահմանափակել կրակի տարածումը, սակայն չոր ու քամոտ եղանակի պատճառով հրդեհի վերջնական մարում դեռ հնարավոր չի եղել։
Նախնական տվյալներով՝ այրվել է Գետիկի անտառպետության 1-ին, 2-րդ և 4-րդ պահաբաժինների որոշ տարածքներ, իսկ կրակը շարունակում է շարժվել Դպրաբակի անտառպետության 6-րդ պահաբաժնի ուղղությամբ։

21 ноября в Гегаркуникской области, в районе Чамбарак-Ттуджур, вспыхнул лесной пожар, который к 23 ноября уже достиг территорий, находящихся в ведении государственного НКО «Айантар», сообщает эко-патрульная служба Министерства окружающей среды Армении.
Пламя охватило первый, второй и четвёртый лесные кварталы Гетикского лесничества, относящегося к Чамбаракскому филиалу. Пожар уничтожил травяной покров и деревья.
В тушении задействованы многочисленные подразделения спасательной службы МВД, а также вертолёт. К работам подключились сотрудники эко-патрульной службы из Котайкской и Гегаркуникской областей.
Сложный рельеф местности значительно осложнил тушение. В некоторых зонах огонь приходилось сдерживать вручную. Несмотря на частичное локализование пожара, из-за сухой и ветреной погоды полностью потушить его пока не удалось.
По предварительным данным, выгорели части 1-го, 2-го и 4-го кварталов лесничества Гетика. Огонь продолжает распространяться в направлении 6-го квартала лесничества Дпрабак.