Նոյեմբերի 24-ին Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացած Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի անդամ պետությունների գլխավոր ասամբլեայի 25-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվել է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, հայտնում է ԱԳ նախարարությունը։
Ընտրությունների՝ ազատ տեղերի համար նախատեսված փուլում Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքը՝ ստանալով հնարավոր 161-ից 105 ձայն, ինչը վկայում է մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում Հայաստանի նկատմամբ միջազգային հանրության բարձր վստահության մասին։
Ստանձնելով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեում անդամակցությունը՝ Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ ուղղված մշակութային և բնական ժառանգության պատշպանության, պահպանման և վերականգնման, ինչպես նաև Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների առաջմղման գործում միջազգային ջանքերի խթանմանը:

25 Ноябрь 2025 - 07:07 AMT
Армения впервые избрана членом Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, подтвердив свою приверженность охране культурного и природного наследия.
24 ноября в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в рамках 25-й сессии Генеральной ассамблеи государств – участников Конвенции о защите всемирного культурного и природного наследия Армения впервые была избрана членом Комитета всемирного наследия, сообщает Министерство иностранных дел.
На этапе выборов, посвящённом заполнению свободных мест, Армения показала лучший результат, набрав 105 голосов из возможных 161. Это свидетельствует о высоком уровне доверия международного сообщества к усилиям Армении в сфере охраны культурного наследия.
Став членом Комитета всемирного наследия, Армения вновь подтвердила свою решимость защищать, сохранять и восстанавливать культурное и природное наследие, а также продвигать основные принципы Конвенции о всемирном наследии и содействовать международному сотрудничеству в данной сфере.