Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը տուժող չի ճանաչվել՝ իշխանությունների կողմից իրեն վերագրվող տեսանյութի վերաբերյալ քրեական վարույթով։ Արշակ սրբազանն ի սկզբանե դիրքորոշում է հայտնել, որ այն հոդվածով, որով քրեական վարույթը նախաձեռնվել է, սրբազանը չի կարող լինել տուժող։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Վարույթը նախաձեռնվել է, նախաքննությունն իրականացվում է անձի անձնական կյանքի գաղտնիությունը խախտելու հոդվածով, մինչդեռ, եթե Արշակ սրբազանն ասում է, որ տեսանյութի բովանդակությունն իր հետ կապ չունի, հետևաբար, այդտեղ առկա չէ անձնական կյանքի գաղտնիության խախտում։ Արշակ սրբազանն ասել է, որ տուժել է այլ արարքից՝ իր և եկեղեցու նկատմամբ թշնամանք և ատելություն տարածելուց։ Այսինքն՝ Արշակ սրբազանի նկատմամբ եղել է ատելության տարածումը, հորդորել ենք, որ այս ուղղությամբ քննություն իրականացվի»,- նշել է Բաբայանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Փաստաբանը հավելել է, որ տեղեկություն չունի՝ արդյոք Քննչական կոմիտեն արդեն կատարել է տեսագրության փորձաքննություն։
Բաբայանը պատասխանել է նաև այն դիտարկմանը, թե պատահականությո՞ւն է, որ հաղորդումը ներկայացրել է Դանիել Իոաննիսյանը՝ նշելով, որ ակնհայտ է՝ Իոաննիսյանը մոտ է իշխանություններին ու նպաստում է նրանց օրակարգին։
«Եթե Իոաննիսյանն իսկապես օբյեկտիվ պատճառ ունենար հաղորդում ներկայացնելու, ապա առնվազն չէր պնդի, որ այդ հոդվածով վարույթ նախաձեռնվի։ Եթե գիտես, որ Արշակ Սրբազանն ասում է, որ իր հետ կապ չունի, ապա հաղորդում կարող ես ներկայացնել՝ նշելով, որ նման բան կա, գնացեք և ճշտեք՝ ինչ է եղել, այլ ոչ թե ինչ-որ մեկը խախտել է սրբազանի անձնական կյանքի գաղտնիությունը։ Այս առումով կարծում եմ, որ, այո, նա էլ մասնակից է այս ընդհանուր պրոցեսի, որ իշխանությունն ասի՝ ինչպես է տուժող ճանաչվել»,–նշել է փաստաբանը։
Դիտարկմանը, թե արդյոք այս տեսագրության տարածումն ուղղված է եղել միայն Արշակ սրբազանի դեմ, փաստաբանը նշել է, որ նրա կերպարը օգտագործվել է ավելի լայն՝ Եկեղեցու դեմ իրականացվող գործողությունների համատեքստում։
«Արշակ սրբազանի անձով պայմանավորված՝ պատահական չէ, որ հենց նա է ընտրվել, դիվանապետն է, եկեղեցում հարգանք վայելող անձ է, բնական է, որ եկեղեցու դեմ այս հանցավոր գործունեության թիրախներից մեկը պետք է լիներ նաև Արշակ սրբազանը։ Այո, Արշակ սրբազանի այս դրվագն ընդգրկվում է եկեղեցու դեմ սանձազերծված այս ապօրինություններին»,- ընդգծել է փաստաբանը։
Հոկտեմբերի լույս 25-ի գիշերը տելեգրամյան ArmenianWikileaks ալիքում հրապարակվել են ինտիմ բնույթի տեսանյութեր, որոնցում, ըստ տարածողների պնդման, ներկայացված է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը՝ մի կնոջ հետ։ Սրբազանը հեգնանքով է արձագանքել է այդ հրապարակումներին։ Հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացվել էր ոչ թե Արշակ Սրբազանի, այլ՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կողմից ՝ ենթադրաբար Արշակ սրբազանի անձնական կյանքի գաղտնիությունը կոպիտ կերպով խախտելու դեպքի առթիվ։
Հանցագործության մասին հաղորդումը դատախազությունում չորս օր մնալուց հետո ուղարկվել է ՔԿ, որտեղ քրեական վարույթ նախաձեռնվել է՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը` տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված տեխնիկական հատուկ միջոց օգտագործելով։

Архиепископ Аршак Хачатрян не признан потерпевшим в уголовном производстве, возбужденном в связи с видеозаписью, приписываемой ему, сообщил в беседе с «ПастИнфо» его адвокат Арсен Бабаян.
По словам Бабаяна, архиепископ изначально заявил, что по статье, по которой возбуждено дело — нарушение тайны личной жизни — он не может быть признан потерпевшим, поскольку содержание видео не связано с ним.
«Производство начато по статье о нарушении приватности, но если архиепископ говорит, что видео к нему не относится, значит, и нарушения его частной жизни не было. Он считает, что пострадал от другого — от распространения ненависти и враждебности по отношению к нему и к Церкви. Мы обратились с просьбой, чтобы расследование было проведено и по этому направлению», — отметил адвокат.
Бабаян добавил, что у него нет информации о том, проводилась ли уже экспертиза видеозаписи Следственным комитетом.
Отвечая на вопрос, случайно ли сообщение подал Даниел Ионнисян, Бабаян отметил: очевидно, что Ионнисян близок к властям и способствует продвижению их повестки.
«Если бы у Ионнисяна была объективная причина для подачи заявления, он как минимум не настаивал бы на возбуждении дела именно по этой статье. Если известно, что архиепископ утверждает, что это не о нём, можно было бы просто заявить: "есть такой факт, проверьте", а не утверждать, что кто-то нарушил его частную жизнь. В этом смысле я считаю, что он тоже участвует в общем процессе, в котором власти хотят показать, как кто-то стал потерпевшим», — подчеркнул адвокат.
На вопрос, направлено ли распространение видео только против архиепископа, Бабаян ответил, что его образ использован в более широком контексте действий против Церкви.
«Учитывая личность архиепископа Аршака, неудивительно, что он стал одной из целей этой преступной кампании против Церкви. Да, этот эпизод с архиепископом является частью развязанного против Церкви беззакония», — заявил он.
В ночь на 25 октября в телеграм-канале «ArmenianWikileaks» были опубликованы интимные видео, на которых, по утверждению распространивших, изображён архиепископ Аршак с женщиной. Сам архиепископ отреагировал на публикации с сарказмом. Заявление о преступлении подала не его сторона, а организация «Союз информированных граждан», предположительно по факту грубого нарушения тайны личной жизни. После четырёх дней в прокуратуре заявление было направлено в Следственный комитет, где возбуждено уголовное дело по статье 204, часть 3, пункт 2 Уголовного кодекса — нарушение тайны личной или семейной жизни с использованием специального технического средства для скрытого сбора информации.