Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 24-ին ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լուիս Գրասայի ղեկավարած պատվիրակության հետ հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Ադրբեջանում հայ քաղաքացիների կամայական ազատազրկման դեպքերին՝ նշելով, որ այդ գործընթացները մարդու իրավունքների տեսակետից լրջագույն մտահոգություններ են առաջացնում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մասնավորաբար շեշտել է մի շարք իրավական հարցեր, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի կերպով տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, քրեական գործերի վարույթի ընթացքում մարդու իրավունքների երաշխիքների պահպանման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև կալանքի կիրառման իրավաչափությանը վերաբերող չափանիշներին։
Մանասյանը ներկայացրել է իր գործունեության առանցքային ուղղությունները՝ առանձնացնելով Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները։
Քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել մի շարք հիմնախնդիրների, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքների տարբեր ուղղություններին։ Մասնավորապես՝ քննարկվել է խտրականության, ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության մթնոլորտի հաղթահարման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ իրականացվող գործողությունները։
Քննարկվել են նաև համագործակցության խորացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ու խթանման ուղղությամբ փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։

24 ноября Защитник прав человека Армении Анахит Манасян встретилась с делегацией во главе с Луишем Грасой, вице-президентом Парламентской ассамблеи ОБСЕ и специальным представителем по Южному Кавказу, чтобы обсудить нарушения прав армянских граждан, содержащихся в Азербайджане. Она подчеркнула, что эти случаи вызывают серьёзную озабоченность с точки зрения прав человека, сообщает аппарат омбудсмена.
Манасян особо отметила юридические вопросы, касающиеся прав вынужденно перемещённых лиц из Нагорного Карабаха, гарантий соблюдения прав в уголовных процессах, а также критериев законности применения меры пресечения в виде ареста.
Омбудсмен представила основные направления своей работы, выделив ключевые вызовы в области прав человека в Армении.
Во время обсуждений стороны также затронули темы, касающиеся дискриминации, языка вражды и нетерпимости, и обсудили меры, предпринимаемые для борьбы с ними.
Также обсуждались перспективы расширения сотрудничества и совместных усилий в сфере защиты прав человека.
По данным азербайджанских СМИ, обвинение требует пожизненного заключения для ряда бывших представителей властей Нагорного Карабаха, включая экс-президента Араика Арутюняна, экс-министра иностранных дел Давида Бабаяна, командующего и замкомандующего Армией обороны. Для других армянских заключённых запрошены сроки от 16 до 20 лет.